تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

ویزا و پاسپورت چیست؟

ویزا و پاسپورت چیست؟

Loading

اگر دوست دارید در مورد سوالاتی مثل ویزا و پاسپورت چیست، تفاوت ویزا با پاسپورت، انواع ویزا، انواع پاسپورت اطلاعات کسب کنید، همراه ما باشید. در حال حاضر، جدیدترین آمار و اطلاعات این طور نشان می دهد که کره زمین دارای 195 کشور مختلف است که در هفت قاره آفریقا، آسیا، استرالیا، اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آنتاریکا (قطب جنوب) گسترده شده اند.

هر یک از 195 کشور موجود در دنیا دارای مرز مشخص و تعیین شده بر روی خشکی، مرز آبی و هوایی هستند و از قوانین سفر و مهاجرت خاص خودشان تبعیت می کنند. در واقع، همه ما انسانها اهالی این کره خاکی هستیم، اما نمی توانیم بدون هماهنگی، داشتن مدرک و دریافت مجوزهای مختلف، محل زندگی و تولد خود را از کشوری به کشور دیگر تغییر دهیم و بدون هیچ مدرک و هماهنگی قبلی، حتی برای مدت زمانی کوتاه، به کشوری دیگر در آن سر دنیا سفر کنیم.

بنابراین، با ما همراه باشید تا در این مطلب، به طور کامل درباره اینکه ویزا چیست، چطور ویزا بگیریم، تفاوت ویزا با پاسپورت، انواع ویزا و بسیاری از جزئیات مفید و مهم دیگر با شما صحبت کنیم.

ویزا چیست

ویزا چیست؟

مطمئناً خیلی از شما با مفهوم اولیه ویزا آشنایی دارید و می دانید که ویزا چیست ، اما برای آن دسته از افرادی که ممکن است با معنی و یا کارایی ویزا آشنایی نداشته باشند، باید بگوییم که ویزا یا روادید، جواز ورود شما به یک کشور خارجی است.

در پاسخ به این سوال به صورت خلاصه می‌توان گفت که ویزا مجوزی مشروط برای ورود به یک کشور خارجی و اقامت برای مدتی محدود و مشخص در آن است. دولت هر کشور با توجه به شرایط سیاسی و فرهنگی و نیز روابطی که با کشورهای دیگر دارد، ممکن است شهروندان دیگر کشورها را ملزم و یا معاف از دریافت ویزا نماید.

ویزا می تواند به صورت کوتاه مدت( یک روزه، چند روزه و چند ماهه) و یا بلند مدت صادر شود و به شما اجازه حضور در تنها یک کشور و یا چند کشور را به طور هم زمان بدهد. ممکن است ویزا به صورت برچسب بر روی صفحه گذرنامه شما پیوست شود و یا اینکه کاملاً الکترونیکی و آنلاین باشد.

تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

ویزا یا روادید، مجوز مشروط برای ورود به یک کشور می‌باشد که توسط یک کشور و برای افرادی که شرایط ورود به آن کشور را دارند صادر می‌گردد. اما پاسپورت سند یا مدرکی(مانند شناسنامه) است که برای شناسایی شهروندان یک کشور در خارج از مرزهای کشور خودشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع هر شهروند دارای یک پاسپورت بوده و می تواند به صورت نامحدود برای انواع ویزا از کشورهای مختلف درخواست دهد.

اما در مبحث تفاوت ویزا با پاسپورت ، برچسب ویزا محدودیتی نداشته و شما می توانید تا زمان اعتبار پاسپورت برای انواع ویزا از جمله ویزای توریستی آلمان یا کار در استرالیا درخواست دهید. نکته مهم دیگر در رابطه با تفاوت ویزا با پاسپورت در مفهوم اعتبار و قدرت است. معنی اعتبار و قدرت برای ویزا و پاسپورت دارای جنبه های متفاوتی بوده و بسیاری از افراد از آن بی خبر هستند.

یعنی اگر شما دارای پاسپورت آمریکا باشید، صرف نظر از اعتبار 5 یا 10 ساله این مدرک، قدرت پاسپورت این کشور به حدی بالاست که می توانید بدون دریافت ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به 184 کشور دنیا سفر کنید.

اما در مقوله ویزا، اعتبار ویزا به بازه زمانی و مقدار مجاز حضور و البته امکان سفر به چندین کشور با یک ویزای واحد بر می گردد. مثل ویزای شینگن با اجازه حضور به 26 کشور که تعریف متفاوتی از قدرت و اعتبار را نمایش می دهد.

ویزا چیست

انواع ویزا

بعد از توضیح کلی سوال متداول ویزا چیست ، نوبت به معرفی انواع ویزا می رسد. این مورد از جنبه های مختلفی قابل دسته بندی است. جنبه مهم و اصلی ویزا، بازه زمانی است که به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • ویزای کوتاه مدت
 • ویزای بلند مدت

در همین اوایل مطلب ویزا چیست ، باید به شما بگوییم که جزئیات این مدرک مهم و بین المللی بسیار زیاد و فراتر از حد تصور شما بوده و در هر کشوری از دنیا شامل قوانین و انواع خاص خود است. اما با این حال، باز هم سعی می کنیم تا به طور جامع انواع این مجوزها را به شما توضیح دهیم.

خیلی از افراد، زمانی که با عبارت ویزای کوتاه مدت روبرو می شوند، سریعاً به یاد ویزای توریستی می افتند، اما باید بدانید که این نوع از مجوز ورود تنها در ویزای توریستی خلاصه نمی شود، بلکه انواع ویزای کوتاه مدت شامل موارد زیر می شود:

 • ترانزیت: مجوزی بسیار کوتاه مدت (حداکثر 24 ساعته) برای حضور در مرز هوایی، زمینی و یا دریایی یک کشور و رفتن به کشوری خارج از حوزه کشور ارائه دهنده ویزای ترانزیت
 • توریستی: با هدف گشت و گذار و حضور کوتاه مدت در کشور مقصد صادر می شود و می تواند برای سایر اهداف نظیر بازدید دوستان و اقوام، شرکت در رویداد و کنفرانس تجاری و یا شرکت در دوره کوتاه آموزشی نیز استفاده شود.

این در حالی است که انواع ویزای بلند مدت به شرح زیر است:

 • ویزای کار
 • ویزای تحصیل
 • ویزای اقامت
 • ویزای سرمایه گذاری
 • ویزای کارآفرینی
 • ویزای استارت آپ

به کدام یک از انواع ویزا نیاز دارید؟

ویزا دارای انواع زیادی می‌باشد که برای انجام امور مختلف در یک کشور صادر می‌شوند. البته امکان سفر بدون ویزا به برخی از کشورها آن هم برای اهداف خاصی وجود دارد. به طور مثال برای سفر توریستی به کشور ترکیه و اقامت در این کشور به مدت 1 ماه شما نیازی به اخذ ویزا نخواهید داشت، اما اگر بخواهید برای کار و یا تحصیل به این کشور سفر کنید، حتما باید درخواست ویزای کاری یا تحصیلی خود را به سفارت ارائه دهید.

 • ویزای تحصیلی: اگر قصد تحصیل در کشور دیگری را دارید باید ویزای تحصیلی آن کشور را اخذ نمایید.
 • ویزای ترانزیت: اگر برای سفر غیرمستقیم به یک کشور، مجبور به توقف در یک کشور ثالث شوید، ممکن است برای این توقف کوتاه نیاز به اخذ نوع خاصی از ویزا به نام ویزای ترانزیت داشته باشید.
 • ویزای توریستی: اگر بخواهید برای مدت کوتاه و برای اهداف توریستی در یک کشور اقامت داشته باشید، نیاز به اخذ ویزای توریستی آن کشور دارید.
 • ویزای کاری: اخذ ویزای کار تنها با دریافت پیشنهاد کاری از طرف کارفرما از کشور مقصد امکان‌پذیر می‌باشد.
 • ویزای پزشکی: برای تشخیص و یا گذراندن دوره درمان در بیمارستان‌های کشور مقصد ویزای پزشکی صادر می‌شود.

معمولاً برای دریافت مجوز ورود کوتاه مدت، تنها نیاز به رزرو وقت سفارت، آماده سازی و ترجمه برخی مدارک کلی(هویتی، مالی) و درخواست ویزا از کنسولگری دارید و با دریافت ویزا، اجازه ورود موقتی به کشور مورد نظر داده می شود.

اما اگر هدف شما حضور بلند مدت و یا دائم در یک کشور خارجی باشد و به جای سفری موقتی، قصد مهاجرت داشته باشید، باید از میان انواع ویزا، برای مجوز بلند مدت اقدام کنید و در کنار موارد اشاره شده در بالا، به دنبال یک مدرک مهم دیگر نیز باشید.

به طور مثال، اگر قصد تحصیل بلند مدت در کشوری نظیر کانادا را داشته باشید، باید قبل از درخواست ویزای تحصیلی، برای یک دعوتنامه دانشگاهی (نامه پذیرش تحصیلی) اقدام کنید و متناسب با هدف خود از سفر و مهاجرت، مدارک اختصاصی مثل رزومه تحصیلی، ریزنمرات، مدرک زبان و سایر موارد را به موسسه آموزشی و سفارت ارائه نمایید.

چطور ویزا بگیریم؟

به طور کلی متقاضی باید از قبل درخواست ویزا دهد. درخواست ویزا به صورت حضوری در دفتر کنسولگری سفارت، از طریق پست و یا گاهی به صورت آنلاین انجام می‌شود. ویزا می‌تواند بر چسب و یا مهر در گذرنامه باشد. و یا ممکن است به شکل یک سند جداگانه و یا سند الکتریکی باشد که متقاضی باید قبل از خارج شدن از مرز آن را چاپ کند و در هنگام ورود به خاک کشور مقصد به همراه خود داشته باشد.

برخی از کشورها(مانند آن‌هایی که در منطقه شینگن قرار دارند) توافقاتی در سطح روابط چند جانبه دارند که به شهروندان یکدیگر اجازه سفر بدون ویزا بین این کشورها را می‌دهد. سازمان توریسم جهانی اعلام کرد که شمار گردشگرانی که پیش از سفر به ویزا نیاز دارند، در سال‌های پیش رو به مرور کمتر خواهد شد.

شرایط اخذ ویزا چیست؟

بعضی از ویزاها در بدو ورود به کشور مقصد صادر ‌می‌شوند و اما برای اخذ ویزای برخی دیگر از کشورها حتما باید قبل از سفر به صورت حضوری به دفتر سفارت یا کنسولگری مراجعه کرد. به همین دلیل بسیاری از مسافرین ترجیح می‌دهند تا فرآیند اخذ ویزا را به شرکت‌های که در این زمینه تخصص دارند واگذار نمایند. این آژانس‌ها، از طرف سفارتخانه‌ها مجاز به انجام خدمات اخذ ویزای متقاضیان شناخته می‌شوند.

برای چه کسانی ویزا صادر نمی‌شود؟

برخی از کشورها از صدور ویزا برای افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند ایدز خودداری می‌کنند که البته شرایط دقیق آن بستگی به کشور مقصد و نوع ویزای درخواستی دارد. افسران صدور ویزا نیز عدم سوءپیشینه و سابقه کیفری و یا فعالیت‌های خاص (مانند فحشا و یا قاچاق مواد مخدر) متقاضی را بررسی می‌کنند تا از ورود این اشخاص به خاک کشور خود جلوگیری نمایند. همچنین برخی از کشورها به دارندگان گذرنامه‌های متعلق به کشوری که با آن دشمنی دارند را نخواهند داد.

مراحل اخذ ویزا

مراحل و شرایط گرفتن ویزا با توجه به مقصد موردنظر متفاوت می‌باشد. برخی کشورها سفارتی داخل ایران ندارند. به همین جهت باید برای انجام اموری مانند انگشت نگاری و …، به در دفتر خدمات ویزا در یک کشور ثالث مراجعه و مراحل گرفتن ویزا را طی نمایید. در سایت ویزالند می‌توانید مراحل دریافت ویزای کشورهای مختلف از جمله ویزای کانادا، ویزای شینگن، ویزای استرالیا، ویزای انگلیس و … را مطالعه نمایید.

چرا باید از سفارت وقت بگیریم؟

شما با توجه به ویزای درخواستی خود، باید مدارک خود را به سفارت تحویل داده و یا بسته به نوع ویزای خود، با افسران ویزا مصاحبه نمایید. در روز مراجعه به سفارت بعد از ارائه مدارک، انگشت نگاری خواهید شد. اما به دلیل درخواست زیاد متقاضیان ویزا، سفارت برخی از کشورها برای جلوگیری از ازدحام متقاضیان، سیستم تعیین وقت را برای سفارت پیاده سازی کرده و انجام امور کنسولی خود را به یک شرکت ثالث واگذار کرده‌اند.

هزینه های اخذ ویزا

هزینه گرفتن ویزا به نوع ویزا و کشور مقصد بستگی دارد که شامل هزینه‌هایی مانند هزینه انگشت نگاری، هزینه بررسی مدارک و … می‌باشد. هزینه‌ ویزا می‌تواند با توجه به کشور مقصدتان متفاوت ‌باشد و یا حتی برخی از هزینه‌‌ها برای دریافت ویزای کشور مقصدتان حذف گردد.

آدرس سایت های مورد نظر سفارتخانه های کشور های مرتبط:

سایت سفارت های کشور ایران

سایت سفارت های کشور عراق

سایت وزارت خارجه کشور افغانستان

سایت وزارت خارجه کشور پاکستان

سایت سفارت های کشور یمن

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید