تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در ساری

تحصیل در ساری

Loading

ساری مرکز استان مازندران، با قدمت 5هزار سال در شمال ایران واقع شده است. هدف ما از ارائه مقاله تحصیل در ساری آشنایی و همچنین شرح شرایط فرهنگی، آموزشی، آب و هوایی، گردشگری و… این شهر است. در ادامه به جزئیات زندگی روزمره، جهت تحصیل در این شهر می‌پردازیم.

تحصیل در ساری  

ساری

از ساری به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران یاد می‌شود. این شهر در دامنه کوه‌های البرز واقع شده است و یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای ایران می‌باشد.از شرق به شهر سورک، از شمال شرقی به نکا، از شمال به دریای مازندران و جویبار، از غرب به قائمشهر و سوادکوه و از جنوب به شهر سمنان راه دارد. از نظر اداری این شهر به سه منطقه شهری تقسیم می‌شود و به عنوان یک مرکز سیاسی و اداری، مهم‌ترین نهادهای دولتی و قضایی استان مازندران وجود دارند. 
ساری در کوهپایه‌های رشته کوه البرز در دو ناحیه دشتی و کوهپایه‌ای واقع شده است و دارای ۶ بخش مرکزی، رودپی شمالی، رودپی، چهاردانگه، دودانگه، کلیجان رستاق می‌باشد. در تابستان آب و هوای معتدل و مرطوب، همچنین در زمستان نسبتا سرد و خشک دارد اما این شهر نسبت به سایر شهرهای شمالی آب و هوای ملایم تری دارد. طبق آمار هواشناسی با وجود خشک سالی، میزان بارندگی کاهش یافته است.
نماد این شهر برج ساعت است. گویش مردم، ساروی می‌باشد. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال 1395، 509820 نفر بوده است.جمعیت غیر بومی در شهر کم، و اکثریت جمعیت این شهر مردمان بومی(قومیت طبری) تشکیل داده‌اند. اکثر مردم مسلمان، پیرو از مذهب شیعه 12 امامی هستند.

اطلاعات کلی ساری

تحصیل در ساری

در استان مازندران تعداد 77 مرکز علمی و دانشگاهی وجود دارد. صاحب امتیاز 59 ژورنال تخصصی علمی، 99787 مقاله علمی شامل 13682 مقاله ژورنالی و 57399 مقاله در همایش‌های علمی داخلی و 13682 مقاله بین المللی استخراج شده است. یکی از مراکز معتبر دانشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی مازندران مراجعه نمایید.

دانشگاه‌های ساری

حمل و نقل

ساری دارای فرودگاه بین المللی دشت ناز است که یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های ایران به شمار می‌آید. راه‌ ریلی[اولین شهری که راه آهن سراسری از آن عبور کرد]، راه‌ جاده‌ای، راه‌ هوایی و راه دریایی از جمله راه‌های ارتباطی با این شهر می‌باشد که مسافران می‌توانند برای سفر خود انتخاب کنند. به دلیل وجود جاذبه‌های دیدنی داخل شهر و کوچک بودن شهرها، سیستم حمل و نقل عمومی وجود ندارد. تاکسی به عنوان اصلی‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی در این شهر کاربرد دارد.

اماکن تفریحی و گردشگری

شهر ساری به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری فراوان به عنوان پنجمین شهر گردشگر پذیر ایران معرفی می‌شود و جز مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران به حساب می‌آید. به دلیل مجاورت با دریاچه خزر دارای تنوع زندگی جانوری زیادی است. شرایط زیستی متنوع یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی منحصر به فرد این شهر می‌باشد. 
_امارت فاضلی
_دریاچه میانشه
_آبشار اوبن
_دریاچه الندان
_چشمه‌های باداب سورت
_منطقه حفاظت شده دشت ناز
_دریاچه چورت
_سد شهید رجایی
_پارک جنگلی شهید زارع
_تالاب حمید آباد
_دشت ناز
_خزر آباد
_پارک ملل
_خانه رمدانی‌ها
_حمام وزیری
_مسجد جامع شاه عباسی 
_آبشار بولا
_رودخانه تجن 
_امام زاده عباس 
_مسجد جامع 
_برج رسکت دوگانه
_خانه و موزه کلبادی
_عمارت فاضلی
_خانه سردار جلیل
_بوستان نیلوفر آبی
_و…

گردشگری در ساری

مراکز درمانی

_بیمارستان حکمت 
_بیمارستان ولایت 
_بیمارستان بوعلی سینا 
_بیمارستان امام خمینی(ره)
_بیمارستان فاطمه زهرا(س)
_و…

هتل‌‌ها و اقامتگاه‌ها

_هتل سالار دره 
_هتل بادله 
_هتل اسرم
_هتل نارنج 
_هتل نوید
_هتل آسمان شهر
_اقامتگاه‌ بومگردی عشایری گالش
_اقامتگاه بومگردی چشمه سورت
_اقامتگاه بوگردی ماه جون
_خانه مسافر قربانی
_و…

کتابخانه‌ها 

_کتابخانه ارشاد
_کتابخانه عمومی اهل البیت(ع)
_کتابخانه عمومی آزادگان
_کتابخانه عمومی ابن شهر آشوب ساروی
_کتابخانه عمومی شهید سید مجتبی علمدار
_کتابخانه ملی استان مازندران
_کتابخانه مرکزی دانش آموزی 
_سالن مطالعه روژمان 
_و…

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید