تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در مشهد

تحصیل در مشهد

Loading

شاید برای شما هم نحوه تحصیل در مشهد یکی از سوالات و چالش هایی باشد داشته باشید. ما در این مقاله برای شما به بررسی شهر مشهد پرداخته ایم تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را برای ادامه تحصیل خود بگیرید.

تحصیل در مشهد

مشهد

مشهد با نام کامل مشهد الرضا مرکز استان خراسان رضوی به عنوان کلان‌شهری در شمال شرق ایران است. جمعیت شهر مشهد حدود ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ نفر می باشد که از این نظر میتوان دومین شهر پرجمعیت ایران و نود و پنجمین شهر پرجمعیت جهان دانست. این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا، سالانه پذیرای بیش از 29 میلیون زائر از داخل و خارج از کشور می باشد.

اطلاعات کلی مشهد

حمل و نقل

برای تحصیل در این شهر بهتر است بدانید که خطوط ریلی و هوایی گسترده در شهر مشهد، ارتباط بسیار خوبی را با دیگر بخش‌های کشور ایجاد کرده است. فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور ایران است که مسیر متعدد داخلی و خارجی را دارا می‌باشد.

جاذبه‌های گردشگری

مشهد شهری بسیار قدیمی با جاذبه های گردشگری بسیار است. برخی از جاذبه‌های تاریخی مشهد عبارت‌اند از: آرامگاه نادرشاه، آرامگاه خواجه ربیع، آرامگاه فردوسی، ایستگاه راه‌آهن، گنبد خشتی، گنبد هارونیه و مدرسه عباسقلیخان.

جاذبه‌های طبیعی که در نزدیکی شهر مشهد قرار دارند، شامل: ییلاقات شاندیز، طرقبه، چالیدره، باغ‌وحش وکیل‌آباد، پارک جنگلی وکیل‌آباد، هستند. 

پارک جنگلی طرق (انقلاب) در حاشیه‌ی جنوب‌ شرق مشهد، در نزدیکی پلیس راه، یکی از بزرگ‌ترین اماکن در اسکان و ارائه خدمات گردشگری به شهروندان و زائران است. این پارک در سال ۱۳۴۰ احداث شده، و در سال ۱۳۷۹ بازپیرایی گردیده‌ است. پارک جنگلی طرق دارای فضاهای تفریحی، فرهنگی، ورزشی و تجاری با ۲۱۰ هکتار فضای جنگلی و ۱۱۲هزار مترمربع فضاهای عمرانی است. این پارک جنگلی دارای تیپ‌های درختی پهن‌ برگ، مخلوط و سوزنی‌ برگ بوده و اقاقیا و زبان‌ گنجشک بیشترین نوع در سطح این محدوده است.

جاذبه‌های مشهد
ارتباطات بین المللی

کنسولگری‌های فعال حال حاضر در مشهد:

ترکیه ترکیه (۲۰۱۴ – تاکنون)
عراق عراق (۲۰۰۷ – تاکنون)
قرقیزستان قرقیزستان (۱۹۹۶ – تاکنون)
ترکمنستان ترکمنستان (۱۹۹۵ – تاکنون)
تاجیکستان تاجیکستان (۱۹۹۵ – تاکنون)
پاکستان پاکستان (۱۹۷۵ – تاکنون)
افغانستان افغانستان (۱۹۲۱ – تاکنون)

مراکز درمانی 

_بیمارستان امام رضا(ع)
_بیمارستان قائم
_بیمارستان چشم خاتم الانبیاء(ص)
_بیمارستان شهید هاشمی نژاد
_بیمارستان کودکان اکبر
_بیمارستان دکتر شیخ 
_بیمارستان رضوی
_بیمارستان شهید کامیاب
_بیمارستان دکتر شریعتی 
_بیمارستان آیت الله طالقانی 
_مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری میلاد
_بیمارستان ام البنین(س)
_بیمارستان ابن سینا 
_بیمارستان فوق تخصصی جراحی عروق علوی
_بیمارستان منتصریه
_و…

اماکن تفریحی و گردشگری

_حرم امام رضا(ع)
_خانه توکلی مشهد
_خانه داروغه 
_باغ ملی 
_پارک ملت 
_جنگل جیغ 
_چالیدره 
_آرامگاه فردوسی
_طرقبه 
_پارک کوهسنگی 
_سرزمین موج‌های آبی 
_مسجد گوهرشاد 
_پارک وکیل آباد 
_خانه ملک 
_پهار طاقی بازه هوره 
_آرامگاه نادرشاه افشار
_آرامگاه پیر پالاندوز
_حمام شاه مشهد(موزه مردم شناسی)
_و…

تحصیل در مشهد

در استان خراسان رضوی تعداد 76 مرکز علمی و دانشگاهی وجود دارد. براساس تحقیقات انجام شده، 145221مقاله علمی شامل 27970 مقاله ژورنالی و 63464 مقاله در همایشهای علمی داخلی و 27970 مقاله بین المللی از این مراکز استخراج شده است. از مراکز معتبر دانشگاهی شهر مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه فردوسی و دانشگاه امام رضا(ع) است.

دانشگاه‌های مشهد

چرا تحصیل در مشهد

  • انتخاب مشهد به‌ عنوان شهری برای تحصیل، می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد، چراکه تحصیل در مشهد در مقایسه با تحصیل در دیگر شهرهای ایران، به هزینه‌ی کمتری نیاز دارد. همچنین هزینه زندگی در مشهد نسبت به دیگر شهرها ارزان‌تر است علاوه بر این دانشجویان می‌توانند از مزایای اقامت در ایران و مشهد بهره‌مند شوند.
  • مدارک تحصیلی که به دانشجویان خارجی توسط دانشگاه‌های مشهد اعطا می‌شود، مدارکی هستند که اعتبار آن‌ها در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکایی و سایر نقاط جهان پذیرفته‌ شده است.
  • نزدیکی به کشورهای همسایه و تشابهات فرهنگی میان آن‌ها
  • هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه‌های خصوصی مشهد به بهترین امکانات آموزشی مجهز هستند. امکاناتی مثل: کتابخانه، آزمایشگاه، باشگاه‌های دانشجویی، مکان مخصوص فعالیت هنری و یا سایر فعالیت‌های دانشجویی دیگر.
  • مشهد مملو از بناهای فرهنگی و تاریخی متعدد است. قدمت این بناهای تاریخی در مشهد بسیار زیاد است. وجود این جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی برای دانشجویانی که در رشته‌های فرهنگی هنری مشهد تحصیل می‌کنند، می‌تواند جذاب و قابل تحقیق و تأمل باشد.

مراکز تجاری 

_مجتمع تجاری الماس شرق 
_مرکز خرید آرمیتاژ 
_مجتمع تجاری وصال 
_مرکز خرید پروما 
_برج تجاری آلتون 
_مجتمع کیان سنتر 
_بازار جنت 
_مرکز خرید خورشید 
_مجتمع تجاری_اداری سلمان 
_بازار فردوسی 
_مجتمع تجاری زیست خاور 
_مجتمع تجاری ویلاژ توریست 
_مجتمع تجاری نیکا 
_و…

لیست دانشگاه‌های معتبر شهر مشهد:

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید