تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در یاسوج

تحصیل در یاسوج

Loading

شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد، در دامنه کوه‌های زاگرس و دنا در ارتفاع 1870 از سطح دریا واقع شده است. هدف ما از ارائه مقاله تحصیل در یاسوج آشنایی و همچنین شرح شرایط فرهنگی، آموزشی، آب و هوایی، گردشگری و… این شهر است. 

تحصیل در یاسوج

یاسوج

یاسوج(به معنی محلی است که گل یاس در آن به صورت فراوان می‌روید) به دلیل داشتن آب و هوای مطبوع در چهار فصل به پایتخت طبیعت ایران شهرت دارد. گویش مردم یاسوج لری است و آن‌ها اصلا لر و شیعه مذب هستند. در سرشماری سال 1395، تعداد 134532 نفر جمعیت را به خود اختصاص داده است. شهرستان بویر احمد دارای 4 بخش به نام‌های مرکزی، دروهان، مارگونو لوراب، 2 شهر و 13 دهستان می‌باشد. شهر یاسوج در منطقه اقلیمی معتدل مدیترانه‌ای واقع شده که میانگین بارش سالانه این شهر به 865 میلی متر می‌رسد و بعد از شهر رشت جز شهرهای پر بارش ایران به شمار می‌آید.
به دلیل بارندگی زیاد در این منطقه و پوشش گیاهی خوب دامداری و کشاورزی بخش عمده اتقصاد این شهر را تشکیل می‌دهد.گبه، گلیم، فرش، آینه‌دان و لباس‌های محلی رنگارنگ و… به عنوان سوغات گزینه خوبی از این شهر است.
شهر یاسوج همانند سایر مناطق ایران دارای آداب و رسوم فرهنگ خاص خودش می‌باشد. قدمت طولانی این شهر  باعث برخورداری از فرهنگ غنی و کهن شده است. یکی از مراسمات بومی یاسوج پند شکنی در عید نوروز مختص این شهر است. در این مراسم مردم به دیدار بزرگان فامیل و افراد عزادار می‌روند و با بردن هدیه لباس مشکی صاحب عزا را عوض می‌کنند.
مراسم چاله گرم کنون یکی دیگر از رسومات مردم یاسوج می‌باشد که یک روز قبل از تحویل سال با پختن غذاهای محلی این رسم دیرینه را به جا می‌آورند. مردم بر این باورند که با گرم شدن اجاق منزل خود پایداری و سفره‌ی پر برکتی در سال جدید خواهند داشت.

اطلاعات کلی یاسوج

تحصیل 

در یاسوج تعداد 16 مرکز علمی و دانشگاهی وجود دارد و تعداد 21797 دانشجو و 888 استاد در این مراکز فعالیت می‌کنند. براساس تحقیقات انجام شده، تعداد 15160 مقاله علمی شامل 2029 مقاله ژورنالی و 8111 مقاله در همایش‌های علمی داخلی و 2029 مقاله بین المللی از این مرکز استخراج شده است. یکی از مراکز معتبر دانشگاهی یاسوج، دانشگاه یاسوج است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تحصیل در دانشگاه یاسوج مراجعه نمایید.

دانشگاه‌های یاسوج

اماکن تفریحی و گردشگری

یاسوج جز شهرهای دیدنی ایران می‌باشد که به دلیل وجود دو رودخانه( بشار و مهریان)، آبشار، دریاچه سد شاه قاسم چشمه‌های متعدد و جنگل‌های بلوط به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است و هر گردشگری که به طبیعت علاقه‌مند باشد این شهر را به عنوان یک مقصد در سفر خود انتخاب می‌کند.
_آبشار 
_رشته کوه دنا
_رودخانه بشار
_تل خسرو
_روستای کاکان
_تنگ گنجه‌ای
_پیست اسکی دنا
_پارک جنگلی 
_تنگ مهریان 
_دشت مورپیسه
_دریاچه مور زرد
_دریاچه سد شاه قاسم
_موزه 
_قله پازن پیر
_غار مس خونگاه
_کوه آب نهر
_امامزاده عبدالله 
_تل مهره‌‎ای 
_و…

گردشگری در یاسوج

مراکز درمانی و بیمارستانی

_کلینیک شهید مفتح
_بیمارستان شهداء گمنام 
_درمانگاه فرهنگیان 
_بیمارستان شهید بهشتی 
_درمانگاه امام جعفر صادق(ع)
_درمانگاه صدرا
_بیمارستان شهید رجایی
_بیمارستان سلمان
_بیمارستان امام سجاد(ع)
_بیمارستان امید
_و…

هتل‌های یاسوج

_هتل آزادی
_هتل ارم 
_هتل دال دنا
_هتل جهانگردی 
_هتل المپیک باقری 
_هتل پارسیان
_و…

کتابخانه‌ها

_کتابخانه عمومی امام خمینی
_کتابخانه عمومی امام علی(ع)
_کتابخانه مرکزی 
_کتابخانه استاد محمد بهمن بیگی 
_کتابخانه عمومی شهدای علی آباد
_کتابخانه فاطمه الزهرا(س)
_کتابخانه عمومی شهید بهشتی مارگون 
_و…

مراکز تجاری

_مرکز تجاری اطلس
_بازار جمعه شرف آباد
_مجتمع تجاری طوس
_پاساژ ملت
_پاساژ امید
_مرکز خرید گیلاس
_و…

رستوران‌ها

_رستوران سنتی لیان
_کبابی 4 لقمه
_رستوران گل مریم
_رستوران سنتی یاغوش
_رستوران سنتی باجناق‌ها
_رستوران شاندیز
_رستوران بختیاری
_رستوران مبین
_چلوکبابی گلپایگانی
_سفره خانه و دیزی سرای زیما
_رستوران کلبه
_و…

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید