تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در دانشگاه شهرکرد

تحصیل در دانشگاه شهرکرد

Loading

دانشگاه شهرکرد دانشگاهی دولتی در شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری است که از جمله دانشگاه‌های سراسری ایران به‌شمار می‌رود.این شهر، مرتفع‌ترین مرکز استان در ایران است و از همین رو به بام ایران نیز شهرت یافته‌است.  آب‌وهوای شهرکرد در تابستان‌ها معتدل و زمستان‌ها بسیار سرد است.همراه ما باشید تا از لذت تحصیل در دانشگاه شهرکرد مطلع شویم.

معرفی

گام آغازین جهت ایجاد دانشگاه شهرکرد در خردادماه سال ۱۳۵۶ با تأسیس دانشکده‌ی دامپروری شهرکرد در یک ساختمان استیجاری واقع در میدان دانشگاه برداشته شد. با پایان یافتن انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاه‌ها در سال ۱۳۶۲، دانشکده‌ی دامپروری به آموزشکده‌ی کشاورزی تبدیل شد و به‌عنوان زیر مجموعه‌ی ای از دانشگاه صنعتی اصفهان با پذیرش ۳۰ دانشجودر دو رشته‌ی امور زراعی و امور دامی در مقطع کاردانی به کار خود ادامه داد.

در سال ۱۳۶۷ آموزشکده کشاورزی به مجتمع آموزش عالی ارتقاء یافت و در تاریخ ۱۶ دی‌ماه ۱۳۷۰ با موافقت شورای گسترش آموزش عالی کشور مجتمع آموزش عالی شهرکرد به “دانشگاه شهرکرد” تبدیل شد.در حال حاضر 8200 دانشجو و 321 استاد در این مرکز مشغول فعالیت می باشند.

بر اساس تحلیلهای انجام شده این مرکز تاکنون 9522 مقاله علمی در نشریات و همایشهای داخلی منتشر نموده است.دانشگاه شهرکرد صاحب امتیاز و ناشر 8 مجله تخصصی است و تا کنون 26 همایش توسط دانشگاه شهرکرد برگزار شده است. علاوه بر این تاکنون 7326 مقاله معتبر بین المللی نیز از این مرکز استخراج شده است. اطلاعات و آمار دقیقتر از دانشگاه شهرکرد را می توانید در زیر مشاهده نمایید.در سال 1402 پژوهشگران دانشگاه شهرکرد بیشترین مقالات خود را با کلیدواژه های «ایران» و «مقایسه» منتشر نموده اند. 

تحصیل در دانشگاه شهرکرد

رتبه دانشگاه

دانشگاه شهرکرد در سال ۲۰۱۷ میلادی برای اولین بار در فهرست یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان و هم چنین در زمره دانشگاه‌های مؤثر مهندسی جهان قرار گرفت و به لحاظ تولید بیشترین مقالات یک درصد برتر ISI در میان دانشگاه‌های جامع کشور موفق به کسب رتبه ۱۸ گردید.در جدیدترین رتبه بندی پایگاه رتبه بندی جهانی تایمز در سال ۲۰۲۳ منتشر شد و دانشگاه شهرکرد در چهارمین سال متوالی حضور در این رتبه بندی، در بین ۱۷۹۹ دانشگاه جهان، دارای شرایط ورود به این نظام رتبه‌بندی، دربازه رتبه ای ۱۲۰۰-۱۰۰۱ قرار گرفت.

از دیگر افتخارات این دانشگاه می توان به مدال طلای آسیایی از اولین نمایشگاه و جشنواره اختراعات و ابتکارات ایده‌های برتر، کسب رتبه دوم جشنواره شیخ بهایی، کسب رتبه سوم جشنواره ملی جوان ایرانی، کسب مدال طلای المپیاد جهانی اختراعات نانو الکترونیک کره جنوبی، کسب رتبه اول جشنواره جوان ایرانی در بخش کشاورزی در بزرگترین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان CEBIT به عنوان یکی از سه نماینده رسمی و علمی ایران،به دست آمده توسط واحدهای فناور مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه شهرکرد است،اشاره داشت.

شهریه تحصیل در دانشگاه شهرکرد

Gradeeducational groupAnnual Tuition ( in Dollars )
MastersHumanities$450
MastersOther$550

دانشکده ها

دانشکده علوم ریاضی

این دانشکده در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا دارای رشته‌های ریاضی محض، ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر است.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

این دانشگاه در سال 81 در مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشجو پذیرفت. سال بعد در مقطع کارشناسی در رشته‌های مترجمی زبان و باستان شناسی در مقطع کارشناسی دانشجو گرفت. طی سال‌های 83 تا 88 نیز رشته‌های تربیت بدنی، فیزیولوژی ورزشی، ادبیات داستانی، حرکات اصلاحی اضافه شد و از سال 90 تا به الآن، رشته‌های حقوق، باستان شناسی، ادیان و عرفان و ادبیات محض نیز به آن اضافه شد.

دانشکده دامپزشکی

با وجودی که این دانشکده فعالیتش را با پذیرش اولین دانشجویان دکترای عمومی دامپزشکی آغاز کرد، اما امروز دارای فعالیت بیش از پیش است. این دانشگاه در مقطع ارشد دارای رشته‌های

 •  بهداشت مواد غذایی
 • انگل شناسی دامپزشکی
 •  باکتری شناسی
 • در مقطع دکترای عمومی در رشته‌های
 • رشته دامپزشکی
 •  مامایی و بیماری‌های تولید مثل دام،
 • بیماری‌های داخلی دام‌های بزرگ

بهداشت و بیماری‌های طیور در مقطع Ph.D در رشته‌های بهداشت مواد غذایی، باکتری فعالیت می‌کند.

دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم پایه در ابتدا، فعالیتش را با دو رشته دبیری زیست شناسی و دبیری ریاضی آغاز کرد. در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در چهار گروه آموزشی زیست شناسی، ژنتیک، فیزیک و شیمی، فعال است.

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی مهندسی این دانشگاه ، به عنوان سومین دانشکده این دانشگاه تأسیس شد. در قسمت شمالی دانشگاه، شاهد این دانشکده هستید. دانشگاه دولتی شهرکرد در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا، رشته‌های زیر را پذیرش می‌کند:

 •  مهندسی مكانيك
 •  مهندسی برق
 • مهندسی مواد
 •  مهندسی عمران
 • مهندسی كامپيوتر

دانشکده کشاورزی

هسته اول دانشگاه دولتی شهرکرد، به واسطه دانشکده کشاورزی آن پایه گذاری شد. در این دانشکده انواع امکانات مورد نیاز کشاورزی از جمله گلخانه، واحد دام‌پروری سایت کامپیوتر و آزمایشگاه‌های مختلف می‌بینید. کم کم این دانشکده در رشته‌های:

 • مهندسی تولیدات گیاهی
 •  مهندسی تولیدات دامی
 • مهندسی آب و مهندسی ماشین های کشاورزی
 •  کارشناسی پیوسته مهندسی خاکشناسی

شروع به فعالیت کرد و امروز با بیش از 16 گرایش در مقطع ارشد و 15 گرایش در مقطع دکترا دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین

دانشكده منابع طبيعي دانشگاه شهركرد با سه گروه آموزشي مرتع و آبخيزداري، علوم جنگل و شيلات تأسيس شد.دانشجويان علاقمند مي‌توانند در سه رشته تحصيلي مهندسي مرتع و آبخيزداري، مهندسي جنگلداري و شيلات در مقطع كارشناسي و همچنين در رشته‌هاي مرتع داري، آبخيزداري و جنگلداري در مقطع كارشناسي ارشد در اين دانشكده ادامه تحصيل دهند.

دانشکده هنر در فارسان

این دانشکده در سال ۱۳۸۲ به پذیرش ۵۲ نفر دانشجو در دوره‌های هنرهای تجسمی ( کاردانی به کارشناسی ) علاوه بر رشته‌های مذکور مبادرت ورزید که در نیمسال دوم ۸۴-۸۳ فارغ‌التحصیل شدند.
هم‌اکنون رشته کارشناسی فرش با سه گرایش طراحی، رنگرزی و سایر زیراندازها و رشته صنایع دستی با گرایشهای سفال، چوب و نگارگری فعال هستند.تعداد اعضاء هیأت علمی گروه‌های فرش و صنایع‌دستی در حال حاضر ۵ نفر می‌باشند که بصورت تمام وقت و در هر ترم حدود ۳۰ مدرس مدعو در دانشکده فعالیت می‌نمایند.

تحصیل در دانشگاه شهرکرد

پژوهشکده ها

 • پژوهشکده فناوری جنین دام
 • پژوهشکده زیست فناوری
 • پژوهشکده بیماری های مشترک انسان و دام
 • مرکز رشد
 • مرکز تحقیقات منابع آب و نانو
 • مرکز شتابدهی نوآوری و مرکز تخصصی آپا

امکانات رفاهی

دانشگاه شهرکرد امکانات رفاهی، ورزشی و آموزشی مختلفی را فراهم کرده است تا دانشجویان در محیطی پویا به تحصیل علوم بپردازند. در ادامه امکانات ان دانشگاه معرفی شده‌اند:

کتابخانه دانشگاه شهرکرد و مرکز اسناد، بستری مناسب برای تحقیق و مطالعه دانشجویان فراهم کرده‌اند. همچنین هر دانشکده دارای امکانات آموزشی مختلفی همچون کتابخانه، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی و باکیفیت هستند.

استخر، زمین چمن، سالن‌های ورزشی برای رشته‌های ورزشی مختلف مانند والیبال، بسکتبال، فوتسال و… محیط مناسبی برای ورزش دانشجویان ایجاد کرده‌اند. برخی از این امکانات ورزشی در مجتمع‌های خوابگاهی دانشگاه قرار دارند.

خوابگاه ها

دانشگاه شهرکرد دارای 4 خوابگاه دختران و 4 خوابگاه پسران است که در این خوابگاه‌ها فضایی استانداردی برای هر دانشجو در نظر گرفته است. جالب است بدانید که کیفیت خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه دارای رتبه کشوری است.

 • خوابگاه خواهران
 • خوابگاه ولایت(پسران)
 • خوابگاه شهید رجائی
 • خوابگاه دانشجویان دختر
 • خوابگاه دانشجویی مولوی
 • خوابگاه دانشجویی معراج
 • خوابگاه یاس متاهلی
 • خوابگاه دخترانه صدر

تحصیل در دانشگاه شهرکرد

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه شهرکرد(دانشگاه و موسسه آموزش عالی) در چهارمحال و بختیاری، شهرستان شهرکرد و شهید حسینعلی ترکی، بلوار رهبر واقع شده است. و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مرکز خرید دانشگاه شهرکرد و ایستگاه اتوبوس بلوار رهبر همچنین قرار گرفته است. همچنین این مجتمع یکی از دانشگاه‌های خوب این منطقه می‌باشد.رستوران‌هایی که در نزدیکی این دانشگاه قرار دارند، مانند رستوران طاهاو سلف پسران از مکان‌هایی هستند که دانشجویان برای صرف غذا انتخاب می‌کنند. 

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهید حسینعلی ترکی، بلوار رهبر

سایت دانشگاه: https://www.sku.ac.ir

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید