تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در دانشگاه صنعت نفت

تحصیل در دانشگاه صنعت نفت

Loading

دانشگاه صنعت نفت دانشگاه دولتی با در اختیار داشتن دانشکده نفت اهواز، دانشکده نفت آبادان، دانشکده نفت تهران و دانشکده علوم دریایی محمودآباد، به عنوان یکی از مؤسسات آموزش عالی در ایران به‌شمار می‌آید.در ادامه در مورد تحصیل در دانشگاه صنعت نفت اطلاعات کاملی ارائه خواهیم داد؛با ما همراه باشید.

معرفی

دانشگاه صنعت نفت یک دانشگاه دولتی در شهر آبادان، استان خوزستان است. و در سال 1318 تاسیس شده است. در حال حاضر 300 دانشجو و 77 استاد در این مرکز مشغول فعالیت می باشند.بر اساس تحلیلهای انجام شده این مرکز تاکنون 2362 مقاله علمی در نشریات و همایشهای داخلی منتشر نموده است.دانشگاه صنعت نفت صاحب امتیاز و ناشر 2 مجله تخصصی است و تا کنون 7 همایش توسط دانشگاه صنعت نفت برگزار شده است. علاوه بر این تاکنون 2013 مقاله معتبر بین المللی نیز از این مرکز استخراج شده است.در سال 1402 پژوهشگران دانشگاه صنعت نفت بیشترین مقالات خود را با کلیدواژه های «مقاومت فشاری» و «چاه های کم عمق» منتشر نموده اند.

در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت در چهار دانشکده خود، همه ساله با توجه به نیازهای صنعت نفت کشور، در رشته‌های مختلف و از طریق آزمون سراسری در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید و کلیه دروس تخصصی به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. این دانشگاه در سطح بین‌الملل تحت عنوان پی یو تی (PUT) شناخته می‌شود.

تحصیل در دانشگاه صنعت نفت

رتبه دانشگاه

دانشگاه صنعت نفت با تربیت مناسب دانشجویان در زمینه‌های مرتبط با صنعت نفت توانسته است مهندسان و متخصصان زبده‌ای به صنعت تحویل دهد كه نقش موثری در رشد و گسترش آن در سراسر جهان داشته‌اند. آوازه چشمگیر متخصصان ایرانی، پرورش‌یافته در این دانشگاه، در اكثر دانشگاه‌ها و شركت‌های معتبر جهان همواره به گوش می‌رسد.
پر واضح است كه این اراده و پشتكار در دانشگاه صنعت نفت هر روز بیش از پیش عمق و شتاب خواهد گرفت و صنعت نفت می‌تواند همچنان چشم امید به ایجاد تحولاتی شگرف، توسط متخصصان و كارشناسان این دانشگاه داشته باشد.

  بر پایه ویرایش اخیر نظام رتبه‌بندی موضوعی «سایمگو» در سال ۲۰۲۲ میلادی، دانشگاه صنعت نفت در زمینه موضوعی «زمین‌شناسی» جایگاه نخست ایران، نخست خاورمیانه و هفتم جهان را به‌دست آورده است. براساس این رتبه‌بندی دانشگاه صنعت نفت (در مجموع زمینه‌های موضوعی مختلف) با ارتقای ۱۰۰ رتبه در جهان، جایگاه ۶۹۷ را کسب کرده است. 

بر اساس رتبه‌بندی نظام جهانی سی. دبلیو. یو. آر (CWUR) در سال ۲۰۱۷، دانشگاه صنعت نفت در بین ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در حوزه مهندسی نفت، رتبه هفتم را کسب کرده است.

دانشکده ها

 • نفت آبادان
 • نفت اهواز
 • نفت تهران
 • نفت محمودآباد

دانشکده نفت تهران

دانشکده نفت تهران به عنوان دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۳۶ تأسیس و به عنوان سازمانی آموزشی و پژوهشی در تولید، انتقال و گسترش علوم انسانی و رفع نیازهای علمی و پژوهشی صنعت نفت کشور در زمینه یادشده فعالیت نموده‌است. این دانشکده حسب نیازهای صنعت نفت، بنیان‌گذار حسابداری در ایران بوده‌است.

با توجه به نیازهای فعلی صنعت نفت و در راستای آموزش نیروهای مورد نیاز در سطوح تحصیلات تکمیلی و میان رشته‌ای با تأکید بر علوم انسانی، از مهر ماه سال ۱۳۹۲ در چهار رشته کارشناسی ارشد اقتصاد نفت و گاز، حقوق نفت و گاز، مدیریت مالی و مدیریت مخازن هیدروکربوری نیز اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید. از سال ۱۳۹۳ رشته مدیریت پروژه نیز به فهرست رشته‌های دانشکده نفت تهران افزوده شده‌است.

سه رشته اقتصاد نفت و گاز، مدیریت مخازن هیدروکربوری و تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در نفت و گاز برای اولین بار در کشور راه‌اندازی و اجرا می‌شود. در ضمن طراحی و تدوین برنامه آموزشی دو رشته مدیریت مخازن هیدروکربوری و تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در نفت و گاز از طریق دانشکده نفت تهران صورت گرفته‌است.

دانشکده نفت اهواز

فعالیت‌های آموزشی دانشکده نفت اهواز از سال ۱۳۶۲ (در زمان جنگ ایران و عراق و تعلیق فعالیت‌های دانشکده نفت آبادان) آغاز شد. این فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در زمینه مهندسی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی انجام می‌شد.

این دانشکده بزرگترین دانشکده دانشگاه می‌باشد. این دانشکده در اهواز واقع شده‌است. مهم‌ترین رشتهٔ این دانشکده در مقطع کارشناسی مهندسی نفت می‌باشد و دارای رشته های برق و مهندسی شیمی نیز میباشد.

دانشکده نفت آبادان

تا پیش از ملی شدن نفت، شرکت نفت ایران و انگلیس آموزشگاهی در آبادان داشت که از میان دارندگان دیپلم کامل متوسطه دانشجو می‌پذیرفت و پس از سه سال تحصیل به آن‌ها مدرک مهندسی می‌داد. دو سوم مهندسان ایرانی شرکت نفت از این مؤسسه  و بقیه عمدتاً از هنرسرای عالی در تهران تأمین می‌شد. 

با ملی شدن نفت و خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس، آموزشگاه نفت تعطیل شد. پس از کودتای ۲۸ مرداد، در پاییز ۱۳۳۲ علی‌اصغر پورهمایون تصمیم به تأسیس دانشکده نفت در هنرسرای عالى گرفت  که پنج سال پیشتر از وزارت فرهنگ جدا و به وزارت اقتصادملی منتقل شده بود. وزیر بعدی اقتصاد ملی فخرالدین شادمان که سال بعد روی کار آمد، بر این نظر بود که دانشجویان دانشکده نفت، درس‌های تئورى را در تهران و درس‌های عملى را در آبادان بگذرانند اما نظر رضا جعفری وزیر فرهنگ این بود که دانشکده کلا به آبادان انتقال یابد که با تصویب مجلس نظر او عملی شد. 

دانشکده علوم دریایی محمودآباد

از اولین مراکز آموزشی علوم دریایی است که در سال ۱۳۶۴ در شهر محمودآباد و استان مازندران شروع به فعالیت کرد. این مرکز که یکی از دانشکده‌های دانشگاه صنعت نفت است به تربیت نیروی متخصص دریانورد جهت کار بر روی شناورهای اقیانوس‌پیمامی‌پردازد. دانشجویان این مرکز معمولاً پس از فارغ‌التحصیلی به استخدام شرکت‌های کشتیرانی ایران از جمله شرکت ملی نفت‌کش ایران و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران درمی‌آیند.

تحصیل در دانشگاه صنعت نفت

رشته ها

مقطع کارشناسی:

 • مهندسی ایمنی و بازرسی فنی
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نفت 
 • مهندسی مكانیك
 • مهندسی برق
 • حسابداری

مقطع کارشناسی ارشد:

 • مهندسی شیمی- HSE
 • مهندسی اكتشاف نفت
 • مهندسی مكانیك- طراحی كاربردی
 • مهندسی عمران- مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌‌های دریایی
 • مهندسی بازرسی فنی
 • مهندسی نفت- بهره‌برداری
 • مهندسی نفت- مخازن هیدروكربوری
 • مهندسی نفت- حفاری
 • مهندسی فرآوری و انتقال گاز
 • مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون
 • مالی- تامین مالی و سرمایه‌گذاری  در نفت و گاز
 • حقوق نفت و گاز
 • اقتصاد نفت و گاز
 • مدیریت مخازن هیدروكربوری

مقطع دکترا:

 • مهندسی نفت
 • مهندسی شیمی- پدیده‌های انتقال و فرآیندهای جداسازی 

 شهریه تحصیل در دانشگاه صنعت نفت

MajorsAnnual tuition in dollars
Bacholar1,100$
Masters1,400$
PhD2,800$

مزیت های تحصیل در دانشگاه صنعت نفت

– دانشگاه صنعت نفت، جهت ارتقای سطح كمی و كیفی اساتید و اعضای هیات علمی و دریافت تكنولوژی‌های نوین، فرصت‌های مطالعاتی را با همكاری مراكز معتبر تحقیقاتی و صنعتی جهان در دستور كار خود دارد.

– این دانشگاه فرصتی را برای دانشجویان خویش مهیا نموده است، تا از امكانات آموزشی و رفاهی مناسب در طول تحصیل استفاده نمایند.
– این دانشگاه با توجه به ارتباط تنگاتنگ با انجمن‌های تخصصی نفت و گاز، دانشگاه‌ها و شركت‌های معتبر نفتی جهان زمینه‌ای را برای همكاری دانشجویان و اعضای هیات علمی خود با این مراكز فراهم آورده است.

– دانشجویان این دانشگاه در طول تحصیل از مزیت حضور در صنعت نفت و امكان تجربه عملی آموخته‌های علمی خود در صنعت نفت برخوردار می‌باشند.

– ارائه متون دانشگاهی به زبان انگلیسی از ویژگی‌های تحصیل در این دانشگاه می‌باشد.

– امكانات آموزشی و رفاهی خاص و مطلوب كه به كیفیت بالای تحصیل در این دانشگاه منجر می‌شود.

– اعطای كمك هزینه تحصیلی به دانشجویان.

امکانات رفاهی

 • اتصال به بانک اطلاعات منابع و نشریات علمی معتبر خارجی مانند Onepetro و دانلود رایگان از این سایت‌ها
 • حضور شرکت‌های معتبر نفتی نظیر توتال فرانسه جهت انجام مصاحبه با فارغ التحصیلان دانشکده و ارائه بورس تحصیلی
 • دسترسی به اینترنت با حجم بالا و شارژ اتوماتیک هفتگی موجود، بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای
 • رستوران با بالاترین کیفیت و ارائه‌ی سه وعده‌ای غذا در هفت روز هفته
 •  دریافت رایگان کتاب‌ها و جزوات معتبر معرفی شده توسط اساتید به دانشجویان در هر ترم در داخل دانشکده
 • دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی بصورت ماهیانه
 • امکانات ورزشی و رفاهی کامل (سالن فوتسال، استخر، بدنسازی، سالن‌ایروبیک، سالن بدمینتون و دارت، سالن شطرنج و…) با فاصله نزدیک به خوابگاه
 • استفاده از کامل‌ترین و کم‌نظیرترین مجموعه تجهیزات آزمایشگاهی در میان دانشگاه‌های کشور

تحصیل در دانشگاه صنعت نفت

خوابگاه های دانشجویان

  خوابگاه دانشکده نفت آبادان:

این دانشكده دارای 7 ساختمان 2 طبقه می‌باشد كه در هر طبقه دارای واحدهای 4 تخته، 3 تخته و 2 تخته به همراه سرویس‌های بهداشتی، تلویزیون، آشپزخانه، یخچال، كولر، میز مطالعه و ملزومات دانشجوئی می‌باشد.
ظرفیت تقریبی این خوابگاه‌ها برابر با 650 نفر می‌باشد.

 خوابگاه دانشکده  نفت تهران:

در این دانشکده به کلیه دانشجویان غیر بومی متقاضی اسکان، خوابگاه ارائه می‌گردد. خوابگاه‌های این دانشکده از استانداردهای دانشجویی مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری بهره‌مند بوده و مدت اقامت دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی می‌باشد.دانشكده نفت تهران دارای دو دستگاه خوابگاه میباشد.

  خوابگاه دانشکده علوم دریایی محمودآباد:

این دانشكده به دلیل برگزاری دوره‌های شبانه‌روزی تلاش فراوانی به تدارك خوابگاه‌های راحت با امكانات موردنیاز معطوف كرده است. دانشكده حدود 50 خوابگاه دوخوابه برای تعداد 3 تا 6 دانشجو دارد و تمام این خوابگاه‌ها مجهز به امكانات ضروری مانند تخت، میز، صندلی، وسایل بهداشتی، وسایل سرمایشی و گرمایشی و … هستند. همچنین اتاق اساتید دانشكده با دارا بودن امكانات موردنیاز اساتید مشغول خدمات‌رسانی به اساتید محترم دانشكده است.

در كنار آن، محیط دلنشین پیرامون محوطه خوابگاه‌ها همراه با نغمه روح‌نواز امواج دریا آرامشی مثال‌زدنی برای این خوابگاه‌ها به ارمغان آورده است.
دانشكده همچنین در تمام روزهای هفته (تعطیل و غیرتعطیل) روزانه سه وعده غذا (صبحانه، ناهار و شام) به دانشجویان سرو می‌كند و همواره بر خود فرض می‌دانسته است كه غذای تهیه‌شده، چه از نظر كیفیت و چه از نظر كمیت در بالاترین سطح قرار داشته باشد.

موقعیت جغرافیایی دانشگاه

آدرس:

تهران :خیابان ستارخان، خیابان شهید صادقی‌پور جنوبی، خیابان شهید قاسمی‌زادیان           

اهواز:کوت عبدالله،کوت،بزرگراه بهبهانی                                                                           

آبادان: بوارده شمالی، دانشكده نفت آبادان                                                                       

محمودآباد:محمودآباد،صدف،بلوار ناطق نوری                                                                   

سایت دانشگاه: https://www.put.ac.ir

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید