تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در دانشگاه شیراز

تحصیل در دانشگاه شیراز

Loading

یکی از روش‌های مهاجرت به ایران، تحصیل در این کشور است. دانشگاه دولتی شیراز یک دانشگاه پیشگام در سطح بین‌المللی است که در شهر شیراز قرار دارد. این دانشگاه سالانه پذیرای دانشجویان از سرتاسر جهان است که دانشجویان عراقی نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورند. بنابراین برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه شیراز را دارند، خواندن این مطلب و کسب اطلاعات کاربردی در زمینه دانشگاه شیراز، خالی از لطف نخواهد بود.

معرفی

دانشگاه شیراز یکی از دانشگاه های قدیمی کشور ایران است. این دانشگاه در سال 1325 تاسیس شد. در آن زمان این دانشگاه با عنوان آموزشکده بهداشت و با هدف تربیت متخصصین در علوم پزشکی و طب بنیان گذاری شد. سپس به تدریج دیگر رشته ها و دانشکده ها به این مجموعه اضافه گردید. عنوان این دانشگاه پیش از انقلاب دانشگاه پهلوی نام داشت. در نهایت پس از انقلاب نام این دانشگاه به دانشگاه شیراز تغییر نام یافت.

دانشگاه شیراز با پیشینه بیش از نیم قرن، یكی از بزرگترین و مهمترین دانشگاه‌های كشور است كه قطب پژوهشی كشور نیز به شمار می‌آید. 670 عضو هیأت علمی و بیش از 16000 دانشجو دارد. در این دانشگاه 80 رشته كارشناسی، 183رشته كارشناسی ارشد، 102رشته دكترای تخصصی و یک رشته دكترای حرفه‌ای ارائه می‌شود. به عنوان یک دانشگاه جامع، دانشگاه شیراز مسئولیت تربیت اعضای هیأت علمی كارآمد برای مراكز پژوهشی و آموزش عالی در كشور را بر عهده دارد. اكنون دانشگاه شیراز در بردارنده 16 دانشكده و یک مركز آموزش عالی می‌باشد و چند دانشكده نیز در آینده نزدیک راه اندازی مي شود.
دانشگاه شیراز به عنوان دانشگاهی مادر، مسئولیت راه اندازی دانشگاه های هرمزگان، بوشهر، یاسوج، صنعتی شیراز، مركز آموزش عالي كازرون و دانشكده كشاورزی و منابع طبیعی داراب را با موفقیت به پایان رسانده و اكنون تمامی این مراكزآموزش عالي به طور مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهند. دانشگاه شیراز همچنین مسئولیت نظارت و ارزیابی 166 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی استان فارس را نیز به عهده دارد.

مقالات 

برای تحصیل در دانشگاه شیراز بهتر است بدانید دانشگاه شیراز تا کنون مقالات زیادی را در سطح داخلی و بین المللی منتشر کرده است. تعداد مقالات داخلی دانشگاه شیراز 21801 مقاله و تعداد کل مقالات 24087 ISI مقاله می‌باشد.

همچنین نشریات و مجلات علمی تخصصی که در دانشگاه‌ها به چاپ می‌رسند، یکی از معتبرترین منابع برای نشر آخرین دستاوردهای علمی هستند. بر اساس داده های ثبت شده در پایگاه مرجع مجلات ایران دانشگاه شیراز ناشر 21 ژورنال علمی معتبر است.

رتبه دانشگاه

بر اساس آخرین گزارش اعلام شده از وزارت علوم کشور ایران، دانشگاه شیراز در رتبه 68 لیست رتبه بندی دانشگاه‌های ایران قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه در میان دانشگاه‌های غیر پزشکی رتبه 6 را کسب کرده است.

لازم به ذکر است که دانشگاه شیراز در نظام رتبه بندی QS رتبه 751 و رتبه 5 دانشگاه‌های ایران و به عنوان دومین دانشگاه برتر جامع و مادر ایران پس از دانشگاه تهران قرار گرفته است که موضوع مهمی در خصوص تحصیل در دانشگاه شیراز می باشد.

تحصیل در دانشگاه شیراز

دانشکده‌ها

• دانشکده دامپزشکی
• دانشکده علوم
• دانشکده مهندسی مواد و عمران
• دانشکده ادبیات و علوم انسانی
• دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی
• دانشکده حقوق و علوم سیاسی
• دانشکده الهیات و معارف اسلامی
• دانشکده کشاورزی و منابع داراب
• دانشکده فناوری‌های نوین
• دانشکده هنر و معماری
• دانشکده مهندسی مکانیک

قطب‌های علمی

• قطب علمی افزاره‌های سوئيچينگ الکترونيک نوری
• قطب علمی مطالعات توليدمثل در گاوهای شيری پرتوليد
• قطب علمی پژوهش‌های فرهنگی و ادب فارس
• قطب علمی ويروس‌ شناسی گياهی
• قطب علمی مديريت آب در مزرعه
• قطب علمی مطالعات ترکيبات ضد ميکروبی طبيعی
• قطب علمی خطرات زمين‌شناسی زيست‌محيطی
• قطب علمی گاز

رشته‌های دانشگاه شیراز مقطع کارشناسی ارشد

رشته‌های دانشگاه شیراز مقطع دکتری

رشته‌های دانشگاه شیرازامکانات رفاهی

مجتمع فرهنگی و رفاهی دانشگاه

این مجموعه در دهه پنجاه خورشیدی تأسیس شده است و هدف از احداث این مجموعه بزرگ فرهنگی رفاهی، برگزاری مراسم و همایش‌های مختلف، فعالیت‌های ورزشی،رفاهی و… بوده است. در این راستا فضاهای ذیل بنا گردیده اند:
سالن آمفی تأتر به ظرفیت 550نفر، سالن مراسم به ظرفیت حدود 250نفر، مجموعه سالن‌های كنفرانس، مجموعه رستوران‌ها و مهمانسرا، سالن‌های ورزشی، زمین تنیس و اسكواش و …

معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه جهت باروركردن عرصه تفكر و بحث و طرح مسائل و موضوعات مختلف در فضای دانشگاه با راه اندازی خانه نشریات دانشگاهی از انتشار و توسعه كمی و كیفی نشریات دانشگاهی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، اعتقادی، علمی، هنری،ادبی، ورزشی، صنفی در چارچوب ضوابط و مقررات حمایت می‌كند.
دانشگاه شیراز دارای بیش از 150نشریه مجوز دار در بخش: عمومی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، هنری و ادبی می‌باشد و بیش از 107نشریه فعال در قالب فصل نامه، دوماه نامه، ماه نامه، گاه نامه، هفته نامه، دوهفته و ویژه نامه چاپ و منتشر می‌شوند.

شهریه 

در دانشگاه شیراز دانشجو غیر ایرانی هنگام ثبت نام در ابتدا باید برای مقطع کارشناسی ارشد مبلغ 150 دلار و در مقطع دکتری 200 دلار را پرداخت کند تا بتوانند فرآیند ثبت نامی خود را آغاز نماید.

همچنین دانشجویان دانشگاه شیراز می‌توانند با پرداخت مبلغ 640 دلار برای هر سال از خدمات خوابگاه  و پرداخت مبلغ 560 دلار از خدمات تغذیه و غذا این دانشگاه استفاده نمایند.

دانشجان غیر ایرانی هنگام ثبت نام در صورتی که در آزمون تعیین سطح زبان فارسی نتوانند نمره قبولی را کسب کنند باید برای شرکت دانشگاه شیراز در دوره زبان فارسی شرکت کنند. مبلغ این دوره در نیم سال اول تحصیل 850 دلار می باشد.

DegreesMajorsAnnual TuitionDuration
BacholarHumanities700$4 years
MastersHumanities800$2 years
PhDHumanities1,100$3-4 years
BacholarOther majors900$4 years
MastersOther majors1,000$2 years
PhDOther majors1,400$3-4 years

کتابخانه 

تاریخچه تشكیل كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه شیراز به سال‌های 1364 -1365باز می‌گردد. تا پیش از آن، این كتابخانه بخشی از كتابخانه دانشكده علوم(كتابخانه ملاصدرا) محسوب می‌شد. طی سال‌های یاد شده، مجموعه منابع مرتبط با علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم تربیتی كتابخانه ملاصدرا از سایر منابع جدا شد و به كتابخانه میرزای شیرازی كه بعداً به 4 نام كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه شناخته شد انتقال یافت. ساختمان فعلی كتابخانه مرکزی در سه طبقه، مساحتی قریب به 11000متر مربع را در برمی‌گیرد. طبقه اول به سالن مطالعه، طبقه دوم منابع مرجع، مجموعه كتاب‌های فارسی و عربی و لاتین، مجموعه جمعیت شناسی، مجموعه علوم تربیتی، میز امانت و میز بازبین اختصاص یافته و در طبقه سوم نیز نشریات ادواری، پایان نامه‌ها، پایگاه‌های اطلاعاتی، بخش سفارش مقاله، مجموعه ایران شناسی پروفسور پوپ، استفاده از طرح‌های غدیر و امین، مجموعه اهدایی آقای عباسپور و مجموعه كودک و نوجوان و بخش‌های فنی كتابخانه قرار دارد.كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه، در حال حاضر با هدف تأمین نیازهای اطلاعاتی دانشجویان، اساتید و سایر مراجعان می‌كوشد با گردآوری و عرضه منابع چاپی و الكترونیک در حوزه‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم تربیتی پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی مراجعان باشد. به غیر كتابخانه مركزی كه بزرگ ترین كتابخانه دانشگاه شیراز است، 9 كتابخانه دیگر نیز در این دانشگاه وجود دارد.

امکانات دانشگاه شیراز

آدرس دانشگاه 

آدرس: شیراز، بلوار جمهوری اسلامی، حوزه مدیریت دانشگاه شیراز


سوالات متداول در مورد تحصیل در دانشگاه شیراز

  1. زبان تحصیل در دانشگاه شیراز چیست؟
    تمام دوره‌ها به زبان فارسی برگزار می‌شود و دانشجویان غیر ایرانی باید مدرک زبان فارسی داشته باشند.
  2. شرط اصلی ترجمه مدارک تحصیلی در دانشگاه شیراز چه می‌باشد؟ 
    در دانشگاه شیراز تنها در صورتی مدارک در سامانه سجاد تایید می‌شود که دانشجو جاری باشد و انتخاب واحد داشته باشد.
  3. مقطع دکتری در دانشگاه شیراز پژوهش محور می‌باشد؟
    در برخی رشته‌ها بله و در بعضی رشته‌ها مانند روانشناسی تربیتی خیر برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

[neshan-map id=”21″]

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید