تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در دانشگاه خلیج فارس

تحصیل در دانشگاه خلیج فارس

Loading

دانشگاه خلیج فارس یک دانشگاه دولتی و بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در استان بوشهر است که در شهر بوشهر واقع شده‌است و در پی سفر رهبر جمهوری اسلامی ایران علی خامنه‌ای به استان بوشهر، در زمستان ۱۳۷۰ و موافقت وی در استان بوشهر شکل گرفت.در ادامه با اطلاعاتی در مورد تحصیل در دانشگاه خلیج فارس همراه شما خواهیم بود.

معرفی

این دانشگاه از مهر ۱۳۷۱ با نام دانشگاه بوشهر در دو رشتهٔ مهندسی عمران و رشتهٔ مهندسی مکانیک آغاز به پذیرش دانشجو کرد. دانشگاه خلیج فارس دارای ۹ مرکز تحقیقاتی و ۸ دانشکده  همچنین این دانشگاه دارای ۵ معاونت آموزشی، فرهنگی و دانشجویی، پژوهش و فناوری، برنامه‌ریزی و توسعه، منابع انسانی و پشتیبانی است. هم‌اکنون ۹۷ رشته در این دانشگاه در حال تدریس هستند که از این نود و دو رشته، ۳۱ رشته در مقطع کارشناسی، ۵۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۳ رشته در مقطع دکتری هستند.

این دانشگاه با توجه به موقعیت جغرافیایی و همجواری با آبهای نیلگون خلیج فارس و تأسیسات عظیم نفت و گاز منطقه ویژه پارس جنوبی به عنوان باند توسعه استان تلقی می‌شود که تا ابتدای سال ۱۳۷۵ نام «دانشگاه بوشهر» را بر خود داشت و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسماً به «دانشگاه خلیج فارس» تغییر نام داد. این دانشگاه اولین دانشگاه دولتیِ وابسته به وزارت علوم در استان بوشهر است.

در حال حاضر 5887 دانشجو و 221 استاد در این مرکز مشغول فعالیت می باشند.بر اساس تحلیلهای انجام شده این مرکز تاکنون 4519 مقاله علمی در نشریات و همایشهای داخلی منتشر نموده است.تا کنون 8 همایش توسط دانشگاه خلیج فارس برگزار شده است. علاوه بر این تاکنون 1852 مقاله معتبر بین المللی نیز از این مرکز استخراج شده است.در سال 1402 پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس بیشترین مقالات خود را با کلیدواژه های «بلاغت» و «تعمیرات و نگهداری» منتشر نموده اند.

تحصیل در دانشگاه خلیج فارس

رتبه دانشگاه 

دانشگاه خلیج فارس با کسب رتبه جهانی 1200-1500 در میان دانشگاه‌های ایرانی، رتبه 49 را کسب نموده است. تعداد 35 دانشگاه جامع از ایران در این لیست حاضر هستند.در سال ۲۰۲۳، دانشگاه خلیج فارس خصوصاً از نظر درآمد صنعتی رتبه سوم و از نظر چشم انداز بین المللی رتبه پنجم و از نظر دانشجویان بین المللی رتبه هشتم (در مقایسه با رتبه بیست و یکم سال ۲۰۲۲) را در میان ۳۹ دانشگاه جوان ایران را به خود اختصاص داده است. از نظر سایر معیارها نظیر پژوهش با رتبه ۱۷، استنادات رتبه ۲۵، و آموزش رتبه ۳۵ را در بین ۳۹ دانشگاه جوان ایران به خود اختصاص داده است.

شهریه تحصیل در دانشگاه خلیج فارس

Field of StudyBacholarMastersPhD
Humanities375$900$562.50$
other fields500$1,125$700$

دانشکده ها

دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی

دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی به عنوان سومین دانشکدهٔ دانشگاه خلیج فارس، فعالیت آموزشی -پژوهشی خود را از سال ۱۳۷۴ آغاز کرد. محل این دانشکده ابتدا در ساختمانی بیرون از پردیس دانشگاه قرار داشت و از سال ۱۳۷۹ به ساختمان کنونی منتقل گردید. این دانشکده با فضای آموزشی ۱۰٬۰۰۰ متر مربع و حدود ۴ هزار دانشجو در ۲۴ رشته به پاسخگویی به نیازهای استان و کشور پرداخته‌است. این دانشکده در رشته‌های تاریخ، روان‌شناسی، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، علم اطلاعات و دانش، زبان و ادبیات عربی، تربیت بدنی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند.

دانشکدهٔ مهندسی

دانشکدهٔ مهندسی اولین دانشکده دانشگاه خلیج فارس است که در مهرماه سال ۱۳۷۱ با پذیرش ۳۴ نفر دانشجو در رشته مهندسی مکانیک و ۳۵ نفر دانشجو در رشته مهندسی عمران فعالیت خود را آغاز کرده‌است. دانشکده مهندسی در طول عمر بیست و چند ساله اش از دانشکده‌های موفق و پیشگام در دانشگاه خلیج فارس بوده‌است. این دانشکده با ۱۵۰۰ دانشجوی در حال تحصیل در ۱۳ رشته مختلف و فضای آموزشی ۱۰٬۰۰۰ متر مربع و ۳۷ نفر اعضای هیئت علمی تمام وقت در حال فعالیت است. 

دانشکده مهندسی سیستم‌های هوشمند و علوم داده

دانشکده مهندسی سیستم‌های هوشمند و علوم داده با انتزاع و تجمیع رشته‌های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر از دانشکده مهندسی و رشته‌های ریاضی و آمار از دانشکده علوم پایه تشکیل و در مهرماه سال ۱۳۹۸ به تصویب هیئت امنای دانشگاه رسیده‌است. این دانشکده از رشته‌های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، ریاضی و آمار تشکیل شده‌است و از شهریور سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده‌است.

دانشکدهٔ علوم و فناوری نانو و زیستی

دانشکده علوم و فناوری نانو و زیستی ابتدا با عنوان دانشکدهٔ علوم پایه در سال ۱۳۷۵ تأسیس شد و در رشته‌های آمار، ریاضی، زیست‌شناسی، ژئوفیزیک، شیمی و فیزیک در رده‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو می‌کرد.

بر اساس مصوبه مهر ماه ۱۳۹۸ هیئت امنای دانشگاه ضمن تجمیع و انتقال رشته‌های زیست فناوری، محیط زیست دریا، و شیمی دریا از دانشکده علوم و فنون دریایی با رشته‌های این دانشکده عنوان آن به دانشکده علوم و فناوری نانو و زیستی دریایی تغییر یافت. همزمان رشته‌های ریاضی و آمار نیز از این دانشکده تفکیک و با تجمیع با رشته‌های مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر، دانشکده جدیدی با عنوان دانشکده مهندسی سیستم‌های هوشمند و علوم داده تأسیس و راه اندازی شد.

دانشکدهٔ کشاورزی و منابع طبیعی

دانشکدهٔ کشاورزی و منابع طبیعی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان چهارمین دانشکده با ایجاد رشته تحصیلی علوم باغبانی فعالیت خود را در شهر برازجان آغاز نمود. هم‌اکنون این دانشکده دارای ۴ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و ۴ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۲۴ نفر هیئت علمی می‌باشد.

دانشکدهٔ هنر و معماری

دانشکدهٔ هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس از سال ۱۳۸۴ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی معماری آغاز شد. این دانشکده با الهام از معماری قدیم بوشهر در بافت تاریخی بوشهر معروف به محله «کوتی» و کنار ساختمان عمارت «نوذری» که مربوط به دوره قاجار است ساخته شده‌است. این بنا با تملک ۲۰ ساختمان فرسوده و در زمینی به مساحت ۳۹۵۰ متر مربع ساخته شده‌است. معماری این دانشگاه تلفیقی از معماری سنتی و مدرن است که به گفته کارشناسان هویت خاصی به بافت قدیمی بوشهر می‌دهد

دانشکدهٔ مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی

دانشکدهٔ مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی واقع در دانشگاه خلیج فارس بوشهر، مهم‌ترین مرکز رسمی دولتی علمی، آموزشی و پژوهشی در استان بوشهر است که به آموزش‌های تخصصی در زمینه مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی با هدف تربیت نیروی انسانی مورد نیاز تأسیسات نفت و گاز و پتروشیمی موجود (در استان) می‌پردازد. این دانشکده در ضلع شمال شرقی دانشگاه خلیج فارس بوشهر ایجاد شده‌است. ساخت این دانشکده در زمینی به مساحت ۵٬۷۰۰ متر مربع با زیربنای ۸٬۰۰۰ متر مربع از سال ۸۲ آغاز شد و پس از آن زیربنای طرح به ۱۲٬۰۰۰ متر مربع افزایش یافت.

دانشکدهٔ علوم و فناوری دریایی

دانشکدهٔ علوم و فناوری دریایی با توجه به نقش محوری دریا در توسعه استان بوشهر و با هدف تربیت دانشجو در زمینه‌های مرتبط با دریا، دانشکده علوم و فنون دریایی در مهرماه ۱۳۹۰ با پذیرش اولین دوره دانشجویان کارشناسی ارشد زیست فناوری دریا، رسماً فعالیت علمی خود را آغاز نموده‌است.

در حال حاضر دانشکده علوم و فنون دریایی در بخشی از دانشکده علوم پایه مستقر است و دانشجویان از امکانات آموزشی و آزمایشگاهی موجود در پژوهشکده خلیج فارس و دانشکده علوم پایه استفاده می‌نمایند. دانشکده علوم و فنون دریایی یک دانشکده بین رشته‌ای است که ایجاد و توسعه دانشکده با همکاری سایر دانشکده‌ها و مرکز مطالعات دانشگاه و همچنین تفاهم نامه‌های با مراکز تخصصی دریایی نظیر مؤسسه ملی اقیانوس‌شناسی، سازمان محیط زیست، شیلات، و سازمان بنادر و دریانوردی و … هماهنگ گردیده‌است.

دانشکده کسب و کار

دانشکده کسب و کار دانشگاه در سال ۱۳۹۸ با انتزاع رشته‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، حسابداری و اقتصاد از دانشکده ادبیات و علوم انسانی به تصویب هیئت امنای دانشگاه رسید. این دانشکده با هدف ایفای نقش در زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی دانشگاه طراحی شده و با توجه به سابقه درخشان استان بوشهر در حوزه تجارت و کسب و کار می‌تواند تاریخ درخشان بوشهر را دوباره زنده نموده و با تربیت مدیران کسب و کار موفق و تراز جهانی در فرایند توسعه ملی و منطقه ای ایفای نقش نماید.

دانشکدهٔ مهندسی جم

دانشکدهٔ مهندسی جم به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه خلیج فارس بوشهر که در بخش مرکزی شهرستان جم -در شهرک پردیس شهر جم- افتتاح گردید و با دو رشتهٔ مهندسی کامپیوتر نرم‌افزار و مهندسی صنایع آغاز به کار کرد. این دانشکده فعلاً دارای همین دو رشته می‌باشد و قرار است در سالهای آتی با اضافه کردن رشته‌های دیگر به کار خود ادامه دهد. در حال حاضر در این دانشکده حدود ۴۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند و ۸ نفر به صورت هیئت علمی در حال فعالیت هستند.

 

تحصیل در دانشگاه خلیج فارس

رشته ها

 • آمار
 • اقتصاد انرژی
 • حسابداری
 • ریاضی محض
 • شیمی
 • ژنیتیک
 • علوم و مهندسی شیلات
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی نفت
 • نانو فیزیک
 • مهندسی معماری
 • مهندسی معماری کشتی – هیدرومکانیک کشتی و…

امکانات رفاهی

 • خوابگاه‌های غیر دولتیدولتی خواهران و برادران
 • سلف سرویس
 • رفت و آمد به دانشگاه
 • سالن ورزشی
 • نمازخانه
 • سامانه اینترنت
 • آزمایشگاه
 • کتابخانه

خوابگاه ها

برادران

 • خوابگاه یادگار یک
 • خوابگاه یادگار دو
 • خوابگاه یادگار سه
 • خوابگاه یادگارچهار(طالقانی)
 • خوابگاه یادگار پنج(دانشجویان دکتری)
 • خوابگاه یادگار شش(انتقال خون)

خواهران

 • مجتمع کوثر
 • کوثر چهار(دانشجویان تحصیلات تکمیلی)
 • کوثر پنج(کوتی)

تحصیل در دانشگاه خلیج فارس

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه خلیج فارس بوشهر در محله دانشگاه بوشهر و در خیابان خلیج فارس،بلوار ماهینی واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند مرکز خرید جزیره و هایپرمارکت آرمان و کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر و پیتزا و رستوران کپل و بوستان شغاب قرار گرفته است.

آدرس: بوشهر، خیابان خلیج فارس

سایت: https://pgu.ac.ir 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید