تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در دانشگاه صنعتی ارومیه

تحصیل در دانشگاه صنعتی ارومیه

Loading

دانشگاه صنعتی ارومیه، یک دانشگاه دولتی در شهر ارومیه است که در سال ۱۳۸۴ تأسیس شد.این دانشگاه در کنار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و دانشگاه ارومیه،از دانشگاه های مطرح این شهر میباشد.در ادامه در مورد تحصیل در دانشگاه صنعتی ارومیه اطلاعات جامعی به شما خواهیم داد.

معرفی

این مرکز در سال 1385 بعنوان تنها دانشگاه صنعتی استان تاسیس و شروع به فعالیت کرد. هم اکنون این مرکز شامل 4 دانشکده می باشد.دانشگاه صنعتی ارومیه یک دانشگاه دولتی در شهر ارومیه، استان آذربایجان غربی است. و در سال 1385 تاسیس شده است.

در حال حاضر 4895 دانشجو و 105 استاد در این مرکز مشغول فعالیت می باشند.بر اساس تحلیلهای انجام شده این مرکز تاکنون 1582 مقاله علمی در نشریات و همایشهای داخلی منتشر نموده است. علاوه بر این تاکنون 108 مقاله معتبر بین المللی نیز از این مرکز استخراج شده است. اطلاعات و آمار دقیقتر از دانشگاه صنعتی ارومیه را می توانید در زیر مشاهده نمایید.در سال 1402 پژوهشگران دانشگاه صنعتی ارومیه بیشترین مقالات خود را با کلیدواژه های «جذب سطحی» و «شوک الکتروهیدرولیک» منتشر نموده اند.

تحصیل در دانشگاه صنعتی ارومیه

رتبه دانشگاه

در تازه‌ترین ارزیابی دانشگاه‌های جهان که توسط نظام معتبر رتبه بندی سایماگو انجام شده، ۱۵۴دانشگاه از کشور ایران موفق شده‌اند دراین نظام رتبه‌بندی قرار گیرند که دانشگاه صنعتی ارومیه رتبه ۷۴۲در جهان کسب کرده و در میان ۱۳ دانشگاه برتر صنعتی کشور قرار گرفته است.
گفتنی است موسسه سایماگو (Scimago) که در کشور اسپانیا قرار دارد و در زمینه تحلیل و ارزیابی اطلاعات علمی شهرت جهانی دارد، با همکاری موسسه الزویر از سال ۲۰۰۹ دانشگاه‌های جهان را بر اساس سه شاخص پژوهش با وزن ۵۰ درصد، نوآوری ۳۰ درصد و شاخص اجتماعی با وزن ۲۰ درصد ارزیابی می‌کند.

با استناد به رنکینگ اعلام شده از سوی پایگاه استنادی وبومتریکس، دانشگاه صنعتی ارومیه در جایگاه ۳۳۴۸ از بین ۳۱۰۰۰ دانشگاه در سرتاسر جهان و نیز جایگاه دوازدهم در بین دانشگاه های صنعتی کشور  در سال ۲۰۲۱ قرار گرفت.  

شهریه تحصیل در دانشگاه صنعتی ارومیه

DegreeTuition FeeFarsi courseAccommodation Per semester
Bachelor$800$200$200
Master$1,000$200$200
Ph. D$1,200$250$200

دانشکده ها

 • دانشکده انرژی های تجدیدپذیر
 • دانشکده فناوری های صنعتی
 • دانشکده محیط زیست
 • دانشکده فنی و مهندسی خوی

تحصیل در دانشگاه صنعتی ارومیه

رشته ها

 • مهندسی تکنولوژی ساخت وتولید گرایش ماشین ابزار
 • مهندسی تکنولوژی ساخت وتولید گرایش قالبسازی
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • مهندسی مکانیک گرایش جامدات
 • مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات
 • مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی
 • مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی
 • مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی
 • مهندسی معدن گرایش اکتشافاتپ
 • مهندسی برق گرایش الکترونیک
 • مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار
 • مهندسی صنایع گرایش صنایع
 • مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی
 • مهندسی عمران گرایش سازه
 • مهندسي فناوري اطلاعات

توسعه عمرانی دانشگاه

در ششم اسفند ماه ۱۳۸۵ دانشگاه صنعتی ارومیه در زمینی به مساحت ۲ هکتار در ۲/۵ کیلومتری شهر ارومیه و در ابتدای جاده بند و در جوار رودخانه شهرچای به صورت رسمی شروع به فعالیت نمود. ساختمان موجود با متراژی در حدود ۲۰۰۰ مترمربع قبلاً توسط سازمان آب منطقه‌ای استان و با نام ساختمان مطالعات و تحقیقات «برف و یخ» احداث گردیده بود. افزایش دانشجو و نیاز مبرم به فضاهای آموزشی و اداری، مسئولان دانشگاه را برآن داشت تا عملیات احداث اولین دانشکده در شهریور سال ۸۶ آغاز گردد.

فاز اول دانشکده مهندسی پتروشیمی در زمینی به مساحت ۹۰۰ مترمربع و با زیربنای ۲۵۰۰ مترمربع در مهر ماه ۱۳۸۷ به بهره‌برداری رسید. نیاز به سالن مطالعه و سایت رایانه مجهز با عث گردید هم‌زمان با احداث فاز اول دانشکده مهندسی پتروشیمی، کلنگ طرح توسعه ساختمان اداری توسط استاندار محترم در اردیبهشت سال ۱۳۸۷ به زمین زده شود که با طرحی بسیار زیبا توسط پیمانکاران مجرب و با متراژ ۸۵۰ مترمربع احداث گردید. رشد میزان جذب دانشجو باعث شد تا احداث فاز دوم دانشکده مهندسی پتروشیمی نیز در فروردین ماه سال ۱۳۸۸ آغاز شود. این طرح ضمن اتصال به ساختمان مرکزی و فاز اول دانشکده مهندسی پتروشیمی، باعث به وجود آمدن ساختمانی واحد با ویژگی‌های منحصربه‌فرد گردید.

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه با هدف بالابردن توان علمی و اجرایی دانشجویان در رشته‌های فنی مهندسی و همچنین رفع نیازهای علمی-صنعتی و ایجاد تعاملی سازنده و هدفدار بین صنعتگران و دانشگاهیان تأسیس گردید.

هم‌اکنون این دفتر با برگزاری دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان و هماهنگی بازدیدهای علمی از واحدهای صنعتی و برقراری ارتباط با صنایع مختلف در زمینه پروژه‌های صنعتی-تحقیقاتی تلاشی مضاعف در اعتلای دانش و صنعت کشور عزیزمان ایران دارد. دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه ضمن عقد قرارداد همکاری با سازمان گسترش و نوسازی و صنایع نوین وزارت صنایع و معادن گام‌های مؤثری را در عملی نمودن ارتباط صنعت و دانشگاه برداشته و در نظر دارد طرح‌هایی در سطح ملی و منطقه‌ای را با وزارت مزبور به مرحله اجرا درآورد.

تحصیل در دانشگاه صنعتی ارومیه

امکانات رفاهی

این‌‎​‎‎​ دانشگاه دارای دو خوابگاه که دوتا برای برادران و دوتا خواهران‌‎‌​‌​ می باشد. خوابگاه برادران: ۱-خلیلی:کارشناسی ۲-ایثار:کارشناسی ارشد خوابگاه خواهران: ۱-بهشتی:کارشناسی ۲-صدر:کارشناسی‌‎​‎‏‏ ارشد اتوبوس رایگان از دانشگاه به چهاراه دانشکده در دسترس می باشد.

موقعیت جغرافیایی

دانشگاه صنعتی ارومیه در محله جانوسلو و در شهرستان خیابان بهشتی،جاده بند زیوه واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند تعویض روغنی قدیری و ساختمان خدمات فناوری شهرک الکترونیک ارومیه قرار گرفته است.

آدرس: شهرستان ارومیه،جانوسلو،خیابان بهشتی،جاده بند زیوه

سایت دانشگاه: https://uut.ac.ir

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید