تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در کرمانشاه

تحصیل در کرمانشاه

Loading

کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه در ایران، نهمین شهر پرجمعیت و یکی از کلان‌شهرهای ایران است.با توجه به علاقه زیاد دانشجویان به تحصیل در کرمانشاه،اینجا هستیم تا شما را هرچه بیشتر با مزایای تحصیل در این شهر آشنا کنیم.

تحصیل در کرمانشاه

کرمانشاه

کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به‌شمار می‌رود و پیدایش آن دست‌کم به ۳۵۰۰ ق. م بازمی‌گردد. این منطقه در دوران اشکانیان محل سکونت شهری بوده و در سده چهارم میلادی به عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان برگزیده شده و از آن دوران تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بوده‌است. در این دوران باغ‌های بزرگی در این منطقهٔ خوش آب و هوا ساخته شد و تا مدت‌ها مکان خوش‌گذرانی پادشاهان ساسانی بود.

سه قرن پس از حملهٔ اعراب مسلمان دو حکومت کُرد حسنویان و بنی‌عیاران در این شهر به قدرت رسیدند. در دوران سلجوقیان در قرن یازدهم میلادی این شهر به عنوان شهر ارشد کردستان انتخاب شد. در قرون وسطی قَرمَسین در حکم یکی از نواحی چهارگانه عراق عجم شناخته می‌شد. در آن زمان اغلب اوقات ایال kت جبال را عراق عجم می‌نامیده‌اند تا با عراق عرب اشتباه نشود که به‌طور تقریبی نیز با ناحیهٔ ماد باستانی مطابقت داشت.

در عصر صفویان خاندان کُرد زنگنه در کرمانشاه حکومتی تشکیل دادند که تا آغاز قرن نوزدهم تداوم داشت. این شهر در دوران قاجار تحت حکومت خاندان قاجار قرار گرفت و از نیمهٔ قرن نوزدهم به محلی برای بازرگانی تبدیل شداین شهر در جنبش مشروطه سهمی به سزا داشت و در جنگ جهانی اول و دوم به تصرف نیروهای بیگانه درآمد و پس از پایان جنگ تخلیه شد.

تحصیل در کرمانشاهحمل و نقل

حمل و نقل درون‌شهری

بزرگراه‌ها

کرمانشاه به دلیل مواجهه با مشکل ترافیک به ویژه در سال‌های پس از جنگ ایران و عراق ناچار از طراحی و ساخت شبکه بزرگراهی بوده‌است. کمربندی غربی کرمانشاه که در دهه ۱۳۵۰ ساخته‌شده‌بود با رشد شهر درون بافت شهری واقع شد. این کمربندی در طرح توسعه به باغ‌راه (پارک‌وی) تبدیل شد و ساخت کمربندی غربی جدیدی آغاز شد. همچنین کمربندی شرقی کرمانشاه در سال ۱۳۷۹ به بهره‌برداری رسید. دو بزرگراه شهید دایی‌پور و شهید سرابیان نیز در ۲۴ مهر ۱۴۰۱ افتتاح شد.  در حال حاضر شبکه بزرگراهی این شهر  شش بزرگراه را در محورهای شمالی، جنوبی، شرقی و غربی این شهر شامل می‌شود. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: 

 • بزرگراه امام خمینی یا کمربندی شرقی  
 • باغ‌راه امام علی یا کمربندی غربی 
 • بزرگراه خلیج فارس در جنوب 
 • بزرگراه صیاد شیرازی در شمال  
 • بزرگراه شهید دایی‌پور، به طول ۳ کیلومتر، از بهشت زهرا تا شهرک آریاشهر
 • بزرگراه شهید سرابیان، به طول ۳ کیلومتر، از شهرک کیهانشهر تا بزرگراه امام خمینی

آزادراه ها

 • آزادراه همدان-کرمانشاه
 • آزادراه کرمانشاه-حمیل
 • آزادراه کرمانشاه-خسروی

اتوبوس‌رانی

شرکت اتوبوسرانی این شهر در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۴۴ تأسیس شد و فعالیت خود را با چند دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس در مسیر میدان وزیری (نواب صفوی) تا میدان جلیلی آغاز کرد. هم‌اکنون ناوگان اتوبوس‌رانی شهر و حومه از ۲۶۲ اتوبوس تشکیل شده که در پنج منطقه و ۵۰ خط کار می‌کنند.

پایانهٔ مسافربری

دو پایانه مسافربری برون‌شهری در شهر  وجود دارد. پایانهٔ مسافربری شهید کاویانی برای انتقال مسافران بین شهری بوسیلهٔ مینی بوس، اتوبوس و خودروسواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو شرکت ایران پیما و شرکت تعاونی مسافربری شماره ۷ در خیابان مدرس و شرکت تی بی‌تی در میدان مصدق دارای مراکز فروش بلیط هستند.  پایانه مسافربری دیگر با نام پایانه مسافربری راه کربلا محل نقل و انتقال مسافران شهرستان‌های غرب استان و نیز کشور عراق است.

فرودگاه بین‌المللی

فرودگاه این استان با نام فرودگاه بین‌المللی اشرفی اصفهانی به عنوان استانداردترین و مهم‌ترین فرودگاه غرب کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروازهای خارجی:دبی، دمشق، جده، سلیمانیه و استانبول.

پروازهای داخلی: تهران، مشهد، کیش، بندرعباس، کرمان، شیراز، عسلویه، ساری.

تحصیل در کرمانشاه

تحصیل در کرمانشاه

این شهر با وجود مراکز و امکانات عالی،دارای دانشگاه هایی همچون علوم پزشکی کرمانشاه نیز میباشد.در استان کرمانشاه تعداد 24 مرکز علمی و دانشگاهی تعریف شده است. دانشگاههای استان کرمانشاه صاحب امتیاز 21 ژورنال تخصصی علمی هستند و تاکنون 246 شماره منتشر نموده اند. استان کرمانشاه میزبان 42 همایش علمی تخصصی و 0 سخنرانی علمی بوده است.

پژوهشگران دانشگاهها و مراکز علمی استان , 42490 مقاله علمی شامل 7754 مقاله ژورنالی و 19061 مقاله در همایشهای علمی داخلی و 7754 مقاله بین المللی منتشر نموده اند.در سال 1397 در دانشگاههای استان تعداد 34,676 دانشجو مشغول تحصیل بوده است و این مراکز دارای 1,770 استاد و عضو هیات علمی بودند.

 

گردشگاه‌ها

پارک جنگلی طاق بستان که در شمال شرقی شهر  قرار دارد شامل کوهستان‌ها، چشمه‌ها، فضای سبز، دریاچه‌های مصنوعی، مجموعه نقش برجسته‌های ساسانی و شکارگاه خسرو پرویز می‌شود که به دلیل آب و هوای معتدل مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفته‌است و از آن به عنوان شکارگاه سلطنتی استفاده کرده‌اند که امروزه به دلیل امکانات تفریحی و آثار تاریخی یکی از پر جاذبه‌ترین مناطق شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین غار پرآو بزرگترین غار عمودی دنیا و دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه،از مکان‌های مهم برای غارنوردی است که هر ساله غارنوردان داخلی و خارجی زیادی را راهی کوه پراو می‌کند.یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد غار پراو وجود دهانه آن در ارتفاع سه‌هزار متری از سطح دریا است که این بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا می‌باشد و به این دلیل لقب اورست غارهای جهان را دارا می‌باشد.

آثار تاریخی

 • طاق بستان
 • سنگ‌نبشته بیستون

تحصیل در کرمانشاه

ارتباط‌های بین‌المللی

کنسولگری‌ها

 • عراق
 • بریتانیا
 • روسیه

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید