تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

تحصیل در اراک

تحصیل در اراک

Loading

اَراک یکی از کلان‌شهرهای ایران، از بزرگ‌ترین شهرهای مرکز ایران و مرکز استان مرکزی و شهرستان اراک است.تیم ما هرساله،با خیل عظیمی از دانشجویان متقاضی برای تحصیل در اراک روبه روست.در ادامه این شهر را بیشتر مورد بررسی قرار میدهیم.

تحصیل در اراک

اراک

شهر اراک از سوی جنوب با کوه‌های سفیدخانی،کوه‌های نظم‌آباد، سرخ کوه (کوه سرخه) و از سوی غرب با کوه موداحاطه شده‌است. کوه‌های پیرامون شهر از جمله کوه‌های مرکزی و پیشکوه‌های داخلی رشته‌کوه زاگرس محسوب می‌شوند.

از میان شهر تنها رود قره‌کهریز (معروف به رودخانه خشک) می‌گذرد. این رودخانه از کوه‌های قره‌کهریز سرچشمه گرفته، پس از آبیاری زمین‌های روستاهای نزدیک شهر، از غرب شهر گذر کرده و به تالاب میقان می‌ریزد. این رود، فصلی بوده و در تابستان خشک می‌شود. از معضلات رودخانه، ورود فاضلاب شهری برخی مناطق شهر به آن و آلودگی آب است.

سرانه فضای سبز کلان‌شهر به ازای هر نفر ۲۲ و ۵۷ صدم متر مربع است و این شاخص در کشور هفت و نیم متر مربع به ازای هر نفر است. با این حال، فضای سبز امروز دچار نقصان و کمبود آب است که منجر به از دست رفتن بخشی از این فضا شده‌است.

هزار و ۳۰۰ هکتار فضای سبز و حدود ۱۰۰ هکتار چمنکاری در شهر وجود دارد که از طریق چاه ناآشامیدنی و قنوات حوزه شهری آبیاری می‌شوند و علاوه بر آن در منطقه جنوب غربی شهر نیز فضای سبز سِنِجان و کرهرود در اختیار است وسعت فضای سبز کلان‌شهر ، ۱٫۳۳۶ هکتار است که ۴۲۱ هکتار آن به شکل ۱۲۵ بوستان است. بیشتر فضای سبز شهر به صورت نوارهای جنگلی‌باغی و در منطقه سنجان و کرهرود است.

تحصیل در اراک

حمل و نقل

اراک دارای یک فرودگاه بین‌المللی است که یکی از نخستین فرودگاه‌هایی است که در ایران تأسیس شده‌است. تاریخ تأسیس این فرودگاه به‌درستی معلوم نیست اما تاریخ رسمی گشایش آن به سال ۱۳۱۷ / ۱۹۳۸ بازمی‌گردد، گرچه گزارش‌هایی مبنی بر حضور هواپیما بسیار پیش‌تر از این تاریخ در این شهر گزارش شده‌است. تا پیش‌از اجرا شدن پروژه تطویل باند، این فرودگاه تنها ویژه پروازهای داخلی و هواپیماهای متوسط، ترابری و نظامی بود و امکان نشستن هواپیماهای پهن‌پیکر در آن وجود نداشت.

در سال ۱۳۹۲ خورشیدی با اجرای کامل طرح گسترش فرودگاه اراک در بخش بلندسازی، گسترش و مقاوم‌سازی باند، امکان‌پذیرش هواپیما تا رده ایرباس در فرودگاه شهر فراهم شد.اکنون این فرودگاه دارای پروازهای هفتگی به تهران، مشهد و عسلویه می‌باشد.

اراک از دیرباز در مسیر راه‌آهن سراسری شمال به جنوب ایران قرار داشته و راه‌آهن نقش مهمی را در رونق همه‌جانبه شهر داشته‌است. محدوده حفاظتی اداره کل راه‌آهن شهر از ایستگاه ساقه در استان قم آغاز شده و از یک سو تا ایستگاه مومن‌آباد در استان لرستان و از سوی دیگر تا ایستگاه کرمانشاه در استان کرمانشاه را تحت پوشش خود قرار داده‌است که البته قرار است به زودی اداره راه‌آهن مستقلی برای استان کرمانشاه تأسیس شود.

اراک دارای سه پایانه مسافربری درون استانی و برون استانی است:

 • پایانه مرکزی: که در مجاورت هتل ۵ ستاره امیرکبیر قرار دارد.
 • پایانه فراهان: که واقع در شمال شهر و در مجاورت میدان امیرکبیر است.
 • پایانه غدیر: که واقع در جنوب غربی شهر و در مجاورت میدان بسیج است.

شرکت واحد اتوبوس‌رانی شهر و حومه که در سال ۱۳۷۰ خورشیدی تأسیس شد و دارای خطوط متعدد مسافربری در داخل و حومه شهر می‌باشد.در سال ۱۳۹۲ خورشیدی شمار کل ناوگان اتوبوس‌رانی شهر ۱۶۶ دستگاه بوده‌است ۴۵ خط مشغول به فعالیت هستند. از این شمار ۶۴ دستگاه اتوبوس گازسوز و ۱۰۲ دستگاه گازوئیلی هستند. در سه‌ماهه اول سال ۱۳۹۲، حدود ۱۳٬۳۰۰٬۰۵۹ مسافر درون‌شهری توسط اتوبوس‌رانی جابجا شده‌است. همچنین همه خطوط و ترابری مسافر در سازمان اتوبوس‌رانی شهر اراک به‌طور کامل به بخش خصوصی واگذار شده‌است.

تحصیل در اراک

اماکن گردشگری

پارک‌ها

از جمله مراکز تفریحی شهر اراک به موارد زیر اشاره می‌شود:

 • شهربازی (پارک لاله)
 • مجموعه طوفان
 • شهربازی پامچال

مراکز خرید

مراکز خرید سنتی

بازار این شهر(بازار سهام سلطان) افزون بر اینکه بنایی تاریخی است، جایی برای دادوستد امروزه مردم نیز می‌باشد و نقش تاریخی خود را تا به امروز نگه‌داشته‌است.

مراکز خرید نوین

مراکز خرید مدرنی افزون بر مراکز خرید قدیمی و تاریخی در سال‌های اخیر در اراک ساخته شده‌اند که از آن جمله می‌توان به مجتمع تجاری گلستان، مجتمع تجاری آسمان، پاساژ دیدار، پاساژ صدف، پاساژ طلا، پاساژ تهرانی، پاساژ ثنا و خاتم اشاره کرد.

آثار تاریخی

 • بازار اراک
 • مدرسه سپهداری
 • حمام چهارفصل
 • خانه حسن‌پور
 • قلعه حاج‌وکیل
 • کاروانسرای شاه‌عباسی

جاذبه‌های طبیعی

 • تالاب میقان
 • دره گردو
 • تخت‌سادات
 • سرخ کوه (کوه سرخه)

جاذبه‌های مذهبی

امامزاده محمدعابد (دوره صفویه)، امامزاده عبدالله و آمنه‌خاتون، مقبره آقا نورالدین عراقی و آرامستان قدیمی شهر از جمله بناهای مذهبی اراک هستند.

کلیسای مسروپ مقدس، یکی از دو کلیسای ارمنیان شهر اراک است که در دوره قاجار و توسط ارمنیان شهر ساخته شد.بقعه پیر مرادآباد که در روستای مرادآباد قرار دارد از بناهای دوره سلجوقی است.

موزه‌ها

از جمله موزه‌های شهر می‌توان به موزه چهارفصل، موزه مفاخر، موزه سلطان‌آباد (هنرهای اسلامی)، موزه مردم‌شناسی، موزه صنایع‌دستی، موزه تنوع زیستی، موزه سنگ و گوهر و موزه آموزش و پرورش اشاره کرد.همچنین ساخت موزه بزرگ اراک و موزه دفاع مقدس نیز در حال اجراست.

تحصیل در اراک

دانشگاه های معتبر

تحصیل در اراک

تحصیل در اراک دارای مزایای زیادی برای دانشجویان بوده و خواهد بود.برای مثال هزینه زندگی پایین و همینطور تحصیل در دانشگاه های معتبر این شهر مثل دانشگاه علوم پزشکی اراک و دانشگاه اراک را شامل میشود.

در استان مرکزی تعداد 38 مرکز علمی و دانشگاهی تعریف شده است. دانشگاههای استان مرکزی صاحب امتیاز 30 ژورنال تخصصی علمی هستند و تاکنون 253 شماره منتشر نموده اند. استان مرکزی میزبان 50 همایش علمی تخصصی و 0 سخنرانی علمی بوده است. پژوهشگران دانشگاهها و مراکز علمی استان مرکزی, 39631 مقاله علمی شامل 7356 مقاله ژورنالی و 22397 مقاله در همایشهای علمی داخلی و 7356 مقاله بین المللی منتشر نموده اند.در سال 1397 در دانشگاههای استان مرکزی تعداد 47,508 دانشجو مشغول تحصیل بوده است و این مراکز دارای 2,128 استاد و عضو هیات علمی بودند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید