تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

رشته ها و شهرهای ممنوعه ایران

رشته ها و شهرهای ممنوعه ایران

Loading

در برخی از کشورها، قوانین خاصی برای مهاجرین و اتباع وضع شده است. در ایران هم این قوانین باعث محدودیت هایی در تردد، اسکان و یا تی تحصیل شده است. بحث این مقاله در خصوص رشته ها و شهرهای ممنوعه ایران برای تحصیل اتباع شامل استثنائاتی شده است.

همانطور که میدانیم محدودیت هایی در انتخاب رشته ها و مناطق تحصیلی برای اتباع وضع شده است. این ممنوعیت دلایل مختلف امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد. برای مثال نباید این افراد در مناطق مرزی یا شهرهایی که ممکن است مشاغل را اشغال کنند سکونت داشته باشند. همچنین در برخی از شهرها ممکن است شرایط برای ساماندهی آنها مناسب نباشد. تیم ما با گسترش در ادامه میخواهیم در مورد این رشته ها و مناطق ممنوعه اطلاعات جامع و کاملی به شما ارائه دهیم.

رشته های ممنوعه

با توجه به حرف های زده شده در زیر لیست رشته هایی که اتباع افغانستان و عراق و سایر شهرها در آنها اجازه تردد یا حتی تحصیل را ندارند.

لیست رشته‌‌‌ های ممنوعه برای اتباع خارجی به شرح زیر هستند :


فیزیک اتمی
فیزیک هسته‌‌‌‌ ای
فیزیک مولکولی (پلاسما)
فیزیک ذرات بنیادی
مهندسی پلاسما
مهندسی ایمنی (گرایش بازرسی فنی و حفاظت هواپیما)
مهندسی تعمیر و نگهداری (هلیکوپتر و هواپیما)
مهندسی هوا فضا
مهندسی هوا نوردی (خلبانی، ناوبری هواپیما، تعمیر و نگهداری هواپیما، خلبانی هلیکوپتر و مراقبت پرواز)
علوم نظامی
الکترونیک هواپیمایی
تعمیر و نگهداری هواپیما
مخابرات هواپیما
مراقبت پرواز
فناوری اطلاعات ( IT گرایش مخابرات امن)
مهندسی فناوری ماهواره
مهندسی کامپیوتر (گرایش رایانش امن)

رشته های ممنوعه تعیین شده برای اتباع خارجی، عمدتا برای اتباع تمام کشورها یکسان بوده و ملیت اتباع خارجی برای انتخاب آن ها تفاوتی ندارد. با این حال، شرایط شهرهای ممنوعه برای اتباع تمام کشورها یکسان نیست. همین موضوع باعث می شود رشته های مجاز برای اتباع خارجی کشورهای مختلف تا حدودی فرق داشته و برخی اتباع نتوانند رشته های ارائه شده در تعدادی از شهرهای ایران را انتخاب نمایند. با توجه به این که اطلاع از رشته ها و شهرهای ممنوع برای اتباع خارجی داوطلب جهت تحصیل در دانشگاه های ایران بسیار ضروری است، در این بخش تمامی رشته های ممنوعه شد جهت این افراد را اطلاع رسانی کرده ایم. در ادامه هم به شهرهای ممنوعه برای اتباع پرداخته ایم تا در هنگام انتخاب رشته مقاطع مختلف، جهت انتخاب رشته ها و البته شهرهای مجاز با مشکل مواجه نشوید.

رشته ها و شهرهای ممنوعه ایران

شهرهای ممنوعه

آذربایجان غربی: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان ارومیه) و سایر اتباع خارجی در شهرهای مرزی استان ممنوع است.

آذربایجان شرقی: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان تبریز) ممنوع است.

اصفهان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های شهرستان‌ های نطنز ، فریدن ، فریدون شهر ، سمیرم ، چادگان ، خوانسار ، دهاقان ، نائین ، گلپایگان ، خوروبیابانک ، اردستان و بخش ابوزید از شهرستان آران و بیدگل ممنوع است.

اردبیل : انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان اردبیل) و اقامت اتباع عراقی در شهرستان‌ های پارسآباد، بیله سوار، گرمی، مشکین شهر و نمین ممنوع است.

ایلام: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان ایلام) و اقامت سایر اتباع خارجی در شهرستان‌ های مهران، دهلران و شهرهای مرزی استان ممنوع است.

البرز: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع خارجی در دانشگاه های کل استان بلامانع است.

تهران: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع خارجی در دانشگاه های کل استان (به استثنا منطقه خجیر در منطقه ۱۳ شهرداری ته‌‌‌ران برای اتباع افغان ) بلامانع است.

بوشهر: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های شهرستان‌ های دیلم و گناوه ممنوع است.

خراسان جنوبی:  انتخاب رشته‌‌‌ کلیه اتباع خارجی در دانشگاه های شهرستان های مرزی نهبندان ، سربیشه ، درمیان ، قائن ، زیرکوه ، فردوس ، سرایان و طبس ممنوع است. اقامت اتباع افغان در شهرستان های خوسف و بیرجند مجاز است. اقامت اتباع عراقی در سطح استان (به غیر از شهرستان بیرجند) ممنوع است.

چهارمحال و بختیاری: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان شهرکرد) ممنوع است.

خراسان شمالی: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان و عراقی در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان بجنورد) ممنوع می باشد.

خراسان رضوی: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در شهرستان های مرزی تربت جام، قوچان، تایباد، خواف، سرخس، کلات نادری و درگز ممنوع است.

زنجان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان زنجان) ممنوع است و فقط شهرستان‌ های زنجان و خدابنده برای اقامت اتباع عراقی مجاز است.

خوزستان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان های اهواز و گتوند) و اقامت و تردد سایر اتباع خارجی در شهرستان‌ های آبادان ، خرمشهر و دشت آزادگان ممنوع است. تبصره: اقامت اتباع خارجی دارنده‌ گذرنامه و اقامت معتبر در شهرستان‌ های آبادان و خرمشهر بلامانع می باشد.

سیستان و بلوچستان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان و عراقی در دانشگاه های کل استان (به غیر از شهرستان زاهدان) و اقامت و تردد اتباع خارجی در شهرستان‌ های زابل، هیرمند، زهک و نیز بخش‌های مرزی شهرستان‌ های خاش، ایرانشهر، سراوان و چابهار ممنوع می باشد.

سمنان: تردد و اقامت اتباع خارجی در دانشگاه های منطقه گرمسار و ورودی قصر بهرام، مرکز آزمایش معراج یک و منطقه دامغان از جاده جندق به طرف مرکز آزمایش سراج و اقامت اتباع افغان در شهرستان‌ های شاهرود و دامغان ممنوع می باشد.

قزوین: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های کل استان (به غیر از شهرستان قزوین) ممنوع می باشد.

فارس: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های شهرستان‌ های فیروزآباد، فراشبند، داراب، ارسنجان، فسا، مُهر، رستم، خنج و نیریز ممنوع می باشد.

کردستان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان سنندج) و اقامت کلیه اتباع غیرایرانی در بخش مرکزی شهرستان سقز و شهرستان‌ های بانه و مریوان و شهرهای مرزی استان (به استثنای مهمانشهرها) ممنوع می باشد..

قم: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع خارجی در دانشگاه های کل استان بلامانع می باشد.

کرمانشاه: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان کرمانشاه) و کلیه اتباع غیرایرانی در شهرهای مرزی استان ممنوع اعلام شده‌ است. 

کرمان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های شهرستان‌ های عنبرآباد، بافت، منوجان، قلعه گنج، بم، فهرج، رودبار، فاریاب، نرماشیر، کهنوج، جیرفت، انار و ریگان و همچنین اقامت اتباع عراقی در سطح استان (به غیر از شهرستان کرمان) ممنوع اعلام شده‌ است.

گلستان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های کل استان (به غیر از شهرستان‌ های گرگان و گنبد) ممنوع اعلام شده‌ است.

کهگیلویه و بویراحمد: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان یاسوج) ممنوع اعلام شده‌ است.

گیلان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان رشت) ممنوع اعلام شده‌ است.

لرستان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان خرم آباد) ممنوع اعلام شده‌ است.

مازندران: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان ساری) ممنوع می باشد.

مرکزی: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های شهرستان‌ های آشتیان، تفرش، فراهان، فرمهین، خمین، شازند، محلات، زرندیه، کمیجان و خنداب ممنوع اعلام شده‌ است.

همدان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع افغان در دانشگاه های سطح استان (به غیر از شهرستان همدان) ممنوع می باشد.

هرمزگان: انتخاب رشته‌‌‌ اتباع غیرایرانی فقط در دانشگاه های شهرستان‌ های ابوموسی و جاسک ممنوع می باشد.

اگرچه محدودیت هایی از سوی سازمان سنجش برای تحصیل اتباع اعمال شده است اما این تنها 10% ماجراست و 90% آن برای تحصیل اتباع با بهترین کیفیت دانشگاهی مانند تحصیل در دانشگاه علم و صنعت ایران،دانشگاه صنعتی شریف،دانشگاه فردوسی مشهد،دانشگاه علوم پزشکی مشهد و … برای همگان باز میباشد.

آدرس سایت وزارت خارجه در خصوص خدمات کنسولی mfa.gov.ir/portal/viewservices


سوالات متداول رشته ها و شهرهای ممنوعه ایران

  1. کدام رشته ها برای داوطلبان اتباع غیر ایرانی ممنوع است؟
    پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته هایی که منجر به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران شود، ممنوع است. رشته ها و مناطق ممنوعه برای تحصیل اتباع غیرایرانی در این مقاله آمده است.
  2. مناطق ممنوعه برای انتخاب محل تحصیل اتباع غیرایرانی کجا هستند؟
    جدول مناطق ممنوعه برای انتخاب محل تحصیل اتباع غیرایرانی درهمین مقاله به طور کامل جمع آوری شده است.
  3. شرایط اتباع غیر ایرانی دارای دفترچه مخصوص مدرک اقامت ویژه چگونه است؟
    آن دسته از اتباع غیرایرانی که دارای «دفترچه مخصوص مدرک اقامت ویژه» صادره از سوی پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستند، محدودیتی برای تردد و یا سکونت در هیچیک از شهرها و یا مناطق کشور را ندارند.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید