تهران، میدان ولیعصر، جنب سفارت عراق، ساختمان مینو
مشهد، میدان شریعتی، نرسیده به احمد آباد ۱، طبقه بالای بانک دی

آموزش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی

Loading

زبان فارسی نیز مانند دیگر زبان‌های زندۀ دنیا در مراکز مختلفی در اقصی‌نقاط جهان آموزش داده می‌شود. ایران یکی از مراکز بزرگ در زمینۀ آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان است که همه ساله خارجیان زیادی که علاقه‌مند به فراگیری زبان فارسی هستند به ایران می‌آیند و در مراکز دانشگاهی و آموزشگاه‌های مرتبط با این حوزه زبان فارسی را می‌آموزند.

در ایران، آموزشگاه های زیادی برای تدریس زبان فارسی وجود دارند. بسیاری از آن ها کیفیت ویژه ای دارند و شما می توانید با گذراندن دوره های آن ها این زبان را به صورت حرفه ای یاد بگیرید. آموزشگاه زبان فارسی هم مثل آموزشگاه های زبان دیگر باید ویژگی هایی داشته باشد. کیفیت مؤسسات بسیار اهمیت دارد چرا که برخی از آن ها با بی برنامگی وقت و هزینه شما را تلف می کنند. برخی از مراکز مهم آموزش زبان فارسی در ایران عبارتند از: موسسۀ دهخدا، مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید بهشتی، تربیت مدرس، اصفهان و غیره. در ادامه برخی از این مراکز را به شما معرفی می‌کنیمدر ادامه مطالبی مربوط به مراکز آموزش زبان فارسی ارائه میکنیم.

موسسات و دانشگاه ها

 1. موسسه لغت نامه دهخدا تهران
 2. دانشگاه علوم پزشکی تهران
 3. جامعه الزهرا (س)
 4. جامعه المصطفی(ص)
 5. دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
 6. دانشگاه فردوسی مشهد
 7. دانشگاه اصفهان
 8. دانشگاه شهید بهشتی
 9. دانشگاه بوعلی سینای همدان
 10. دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 11. دانشگاه الزهرا(س)
 12. دانشگاه علامه طباطبایی
 13. دانشگاه کردستان
 14. دانشگاه مازندران
 15. دانشگاه شیراز
 16. دانشگاه پیام نور
 17. دانشگاه شهیدچمران اهواز
 18. دانشگاه اهل بیت (ع)
 19. دانشگاه گیلان
 20. دانشگاه ایلام
 21. دانشگاه خوارزمی
 22. دانشگاه تربیت مدرس
 23. دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال
 24. دانشگاه فرماندهی و ستادآجا
 25. دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)
 26. دانشگاه یزد
 27. دانشگاه و پژوهشگاه دفاع ملی و تحقیقات راهبردی
 28. دانشگاه قم
 29. دانشگاه سمنان
 30. دانشگاه تبریز
 31. دانشگاه حکیم سبزواری
 32. دانشگاه ارومیه
 33. دانشگاه کاشان
 34. دانشگاه رازی کرمانشاه

در ادامه با بررسی چند عدد از این مراکز شمارا با نحوه عملکرد و آموزش آنها بیشتر آشنا میکنیم.

آموزشگاه زبان دهخدا

آموزشگاه زبان دهخدا با تشکیل دپارتمان حرفه‌ای زبان فارسی به آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان پرداخته است. این آموزشگاه از معدود آموزشگاه هایی است که در حوزه آموزش زبان فارسی به صورت عمومی و تخصصی برای اهداف مختلف به آموزش زبان فارسی می پردازد و به افرادی که به هر دلیل و در هر سطحی نیاز به یادگیری زبان فارسی دارند با کلاس های مکالمه محور کاربردی با استفاده از روش های نوین کمک می‌کند.

در این مرکز، هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین دوره های آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود. این دوره‌ها در بهترین پلتفرم آموزشی برگزار می‌شود و قابلیت ارتباط همزمان به صورت صوتی و تصویری با اقصی‌ نقاط جهان را فراهم می‌سازد. کلاس های زبان فارسی این آموزشگاه توسط سوپروایزرهای دپارتمان فارسی به صورت مستمر مورد ارزیابی و نظارت بوده و اساتید در هر جلسه به ارائه گزارش از جلسات برگزار شده می پردازند.

مرکز بین‌المللی آزفا دانشگاه شهید بهشتی

این مرکز زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی است و از آغاز دهۀ 1390 کارهای مقدماتی برای تأسیس آن در دانشکده و گروه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه انجام شد. مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید بهشتی در شهریور 1394، پس از برگزاری هشتاد و دومین دورۀ دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی با همکاری مرکز بنیاد سعدی و با اخذ مجوز رسماً آغاز شد. این مرکز متقاضیان یادگیری زبان فارسی را از سراسر جهان می‌پذیرد. دوره‌های این مرکز شش تا نه ماهه است. این دوره‌ها شامل آموزش مهارت‌های خواندن، شنیدن، بیان شفاهی، دستور و نگارش می‌شود. 

دوره‌های آموزشی این مرکز مناسب تمام افراد از کشورهای مختلف است. مدرسانی که در این مرکز مشغول به کار هستند، دارای تحصیلات عالیه و متخصص آموزش زبان فارسی هستند و با استفاده از آخرین روش‌های آموزشی، به تعلیم مشغول هستند. این مرکز دارای کلاس‌های مجهز به تجهیزات شنیداری و دیداری و همچنین، دسترسی به اینترنت نیز می‌باشد.

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی تربیت مدرس

دانشگاه تربیت مدرس با همکاری استادان و متخصصان مجرب و با به‏ کارگیری جدیدترین فناوری‏های آموزشی، روش‌ها و مهارت‌های یادگیری زبان دوم، ارزشیابی مهارت‌های زبانی، بهترین خدمات آموزشی را به علاقه‏ مندان زبان فارسی ارائه می‏‌دهد. فارسی‏‌آموزان این مرکز می‏‌توانند پس از اتمام دوره آموزش زبان فارسی متناسب با رشته تحصیلی خود، در تمامی رشته­‌های دانشگاه و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند. همچنین، دوره‌های آموزشی این مرکز به صورت حضوری، برخط (آنلاین) و تلفیقی برگزار می‌شود. برنامۀ درسی آموزش زبان فارسی در این مرکز بر اساس CEFR و ACTFL است.

مرکز آموزش زبان فارسی جامعه‌المصطفی

یکی دیگر از مراکزی که به آموزش زبان فارسی می‌پردازد، مرکز جامعه‌المصطفی است. دوره‌های این مرکز به صورت برخط و حضوری بوده و در این دوره‌ها از مجموعه کتاب‌های آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان پارسا که برای انتشارات جامعه‌المصطفی است، استفاده می‌شود.

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه اصفهان

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه اصفهان درسال ۱۳۶۳ تأسیس شد و زیرنظر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه مشغول به فعالیت کرد. در طول این سال‌ها مرکز زبان فارسی فارسی‌آموزان و مدرسانی از کشورهای آمریکا، انگلیس، بلژیک، دانمارک، روسیه، سوئد، نروژ، هلند و سایر کشورها را پذیرفته است. این مرکز دوره‌هایی برای فارسی‌آموزان و مدرسان دانشگاه‌های خارجی برگزار کرده است و ضمن آموزش زبان فارسی امکان آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن فارسی و ایرانی را برای آن‌ها فراهم‌کرده‌است. در حال‌حاضر نیز این مرکز با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت امورخارجه، وزارت بهداشت و درمان و سایر سازمان‌ها، نهادها و دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی کوتاه‌مدت و بلندمدت (دوهفته تا یک‌سال) می‌کند.

مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه علامه طباطبایی بر اساس مصوبه هیئت امنای دانشگاه و مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان» را تأسیس نموده است. مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی در تهران واقع شده‌است. در این مرکز، با استفاده از یافته‌های نوین علمی دوره‌های کوتاه مدت و بلندمدت آموزش زبان فارسی، به دو صورت مجازی (آموزش از راه دور) و حضوری برگزار می‌شود.

این مرکز با توجّه به نیاز و درخواست فارسی‌آموزان و مدرسان آموزش زبان فارسی در سراسر جهان دوره‌های پیشنهادی مانند دورۀ عمومی آموزش زبان فارسی، دورۀ فارسی با اهداف ویژه، دورۀ روش تدریس زبان فارسی به غیر فارسی‎زبانان را برگزار می‌کند.

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد

مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در مهر ماه سال 1392 تأسیس شد. این مرکز که در یکی از بخش‌های دانشگاه فردوسی قرار گرفته است، دارای 25 کلاس مجهز به انواع تجهیزات شنیداری و دیداری، تالار گردهمایی، سالن مطالعه و کتابخانه‏‌ی تخصصی و بخش اداری است. همچنین، سالن مطالعه، سالن غذاخوری و نزدیکی به سالن‌های ورزشی از امتیازات مکانی این مرکز می‌باشد.

این مرکز تا کنون 2100 فارسی‌آموخته تربیت کرده است و زبان‌آموزان آن از 38 کشور می‌باشند. در حال حاضر، 61 مدرس دارد.

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه الزهرا(س)

مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه الزهراء (س) فعالیت‌های خود را جهت تهیه منابع آموزشی زبان فارسی، ایجاد امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز، فراهم نمودن زمینه‌های جذب و آموزش فارسی‌آموزان و استخدام مدرسان زبان فارسی، از بهمن 1394 شروع کرد و در آبان 1395 موفق به اخذ مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. لازم به ذکر است که آموزش حضوری برای بانوان و آموزش مجازی برای بانوان و آقایان ارائه می‌گردد. به عبارتی، این مرکز از آموزش حضوری آقایان معذور است.

کلام آخر

تمامی این مراکز برای تحصیل دانشجویان از تمامی نقاط جهان شکل گرفته اند.تحصیل در ایران،در هر یک از رشته های مهندسی و پزشکی یا علوم قرآنی و… چیزی است ک میتواند به راحتی برای شما اتفاق بیفتد.تیم ما در تلاش است هرچه بیشتر با همراهی شما،در رسیدن به این هدف خدمات ارزنده ای به شما ارائه کند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید